Эрон Ҳормуз бўғозини айрим давлатлар учун очди
Эрон расмийлари “душман бўлмаган” давлатлар кемаларига Ҳормуз бўғози орқали ўтишга рухсат берилганини маълум қилди.
'Эрон Ҳормуз бўғозини айрим давлатлар учун очди'ning rasmi
Хабарларга кўра, кемалар Эронга қарши ҳаракатларда иштирок этмаса ва хавфсизлик талабларига риоя қилса, Теҳрон билан келишилган ҳолда бўғоздан хавфсиз ўтиши мумкин. Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Ароқчи бу имтиёз фақат айрим давлатларга берилаётганини таъкидлади. Унга кўра, Хитой, Россия, Ҳиндистон, Ироқ ва Покистон кемаларига ўтишга рухсат берилган.
Кузатувчилар сўнгги кунларда Эрон айрим танкерларни ўз ҳудудий сувларидан ўтказиб, уларни текшираётган бўлиши мумкинлигини қайд этмоқда. Айрим ҳолатларда, асосан Хитойга тегишли кемалар аввал ҳам ўтказилгани айтилмоқда.
Маълумки, Ҳормуз бўғози Форс кўрфазини очиқ океан билан боғлайдиган стратегик йўл бўлиб, у орқали жаҳон нефтининг қарийб 35 фоизи ва суюлтирилган газнинг катта қисми ташилади.
Аввалроқ АҚШ ва Исроил томонидан Эронга қарши ҳарбий ҳаракатлар бошланганидан сўнг, Теҳрон бўғозни ёпиб, айрим кемаларга ҳужум қилгани хабар қилинган. Шу вақтдан бери камида 22 та кема ҳужумга учраган, минглаб кемалар эса Форс кўрфазида тўхтаб қолган.
22 март куни АҚШ президенти Дональд Трамп Эронни 48 соат ичида бўғозни очишга чақирган ва акс ҳолда энергетика объектларига зарба бериш билан таҳдид қилган эди. Кейинчалик бу режа музокаралар фойдасига вақтинча тўхтатилган.
ОАВ маълумотларига кўра, Эрон можарони ҳал этиш учун бир қатор шартларни илгари сурган. Улар орасида минтақадаги барча фронтларда ҳаракатларни тўхтатиш, уруш қайта такрорланмаслиги учун механизмлар ишлаб чиқиш, етказилган зарар учун товон тўлаш ва Теҳроннинг Ҳормуз бўғози устидан назоратини тан олиш каби талаблар бор.

Iran opened the Strait of Hormuz to some countries.
According to reports, ships can pass safely through the strait in coordination with Tehran if they do not participate in actions against Iran and comply with security requirements. Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi emphasized that this privilege is being granted only to certain countries. According to him, ships from China, Russia, India, Iraq, and Pakistan have been granted passage permission.
Observers note that in recent days, Iran may have been allowing some tankers to pass through its territorial waters and inspecting them. In some cases, it is said that ships, mainly belonging to China, have been allowed through before.
It is known that the Strait of Hormuz is a strategic route connecting the Persian Gulf with the open ocean, through which nearly 35 percent of the world's oil and a significant portion of liquefied natural gas are transported.
Previously, after the US and Israel initiated military actions against Iran, Tehran was reported to have closed the strait and attacked some vessels. Since then, at least 22 ships have been attacked, and thousands of vessels have been stranded in the Persian Gulf.
On March 22, US President Donald Trump called on Iran to open the strait within 48 hours and threatened to strike energy facilities otherwise. Later, this plan was temporarily halted in favor of negotiations.
According to OAV information, Iran has put forward a series of conditions to resolve the crisis. Among them are demands to cease operations on all fronts in the region, develop mechanisms to prevent the recurrence of war, pay compensation for damages incurred, and recognize Tehran's control over the Strait of Hormuz.