Аммо бу жараён тасодифий эмас — у геосиёсий манфаатлар, шахсий алоқалар ва минтақавий хавфлар уйғунлигидан келиб чиққан.
Аввало, АҚШ президенти Дональд Трамп билан Покистон ҳарбий раҳбарияти ўртасидаги яқин алоқалар бу жараёнда муҳим омил сифатида кўрилмоқда. Жумладан, армия қўмондони Осим Мунир Вашингтонда ишончли шахс сифатида қабул қилинаётгани таъкидланади.
Покистоннинг ўзига хос географик ва сиёсий позицияси ҳам унинг ролини кучайтирмоқда. У Эрон билан 900 километрлик чегарага эга, диний ва маданий алоқаларга эга давлат сифатида Теҳрон билан мулоқот ўрната олади. Шу билан бирга, мамлакат ҳудудида АҚШ ҳарбий базалари мавжуд эмас, бу эса уни нисбатан нейтрал ўйинчига айлантиради.
Бироқ бу “баланс сиёсати” жиддий хатарлар билан боғлиқ. Покистон нефть таъминоти жиҳатидан катта даражада Ҳурмуз бўғози орқали келадиган импортга боғлиқ. Уруш чўзилса, иқтисодий босим кескин ошиши мумкин. Шунингдек, ички жамоатчилик кайфияти ҳам катта аҳамиятга эга — мамлакатда Эронни қўллаб-қувватловчи фикрлар кучли.
Яна бир муҳим жиҳат — Покистоннинг бошқа қўшнилари билан мураккаб муносабатлари. Мамлакат Афғонистон билан кескинлик ҳолатида, Ҳиндистон билан эса доимий геосиёсий рақобатда. Бундай шароитда “тинчлик воситачиси” сифатида чиқиш иккиёқлама сиёсатдек кўриниши мумкин.
Шу билан бирга, Исломобод учун бу имконият ҳам ҳисобланади. Агар музокаралар муваффақиятли кечса, Покистоннинг халқаро майдондаги нуфузи сезиларли даражада ошиши мумкин. Акс ҳолда эса, у нотўғри ҳисоб-китобларда айбланиши эҳтимоли ҳам бор.
Хулоса қилиб айтганда, Покистоннинг воситачилик роли — бу нафақат тинчликка қаратилган уриниш, балки ўзининг геосиёсий ўрнини мустаҳкамлашга қаратилган стратегик қадам ҳамдир. Бироқ Эрон ва Америка Қўшма Штатлари ўртасидаги ишончсизлик юқори даражада қолар экан, бу миссиянинг муваффақиятга эришиш эҳтимоли ҳали ҳам паст бўлиб қолмоқда.

How did Pakistan become an unexpected mediator for Trump?
However, this process is not accidental—it stems from a confluence of geopolitical interests, personal connections, and regional risks.
Firstly, the close relations between former US President Donald Trump and Pakistan's military leadership are seen as a key factor in this process. It is emphasized, for instance, that Army Chief Asim Munir is received in Washington as a trusted figure.
Pakistan's unique geographical and political position also amplifies its role. As a country sharing a 900-kilometer border with Iran and possessing religious and cultural ties, it can establish communication with Tehran. At the same time, the absence of US military bases on its territory makes it a relatively neutral player.
However, this "policy of balance" is fraught with serious risks. Pakistan is heavily dependent on imports that largely come through the Strait of Hormuz for its oil supply. If war drags on, economic pressure could sharply increase. Furthermore, domestic public sentiment is also of great importance—pro-Iranian views are strong in the country.
Another important aspect is Pakistan's complex relations with its other neighbors. The country is in a state of tension with Afghanistan and in constant geopolitical rivalry with India. Under such conditions, stepping out as a "peace mediator" could be perceived as a duplicitous policy.
At the same time, this is also an opportunity for Islamabad. If the negotiations are successful, Pakistan's influence on the international stage could increase significantly. Otherwise, there is also a possibility it could be blamed for miscalculations.
In conclusion, Pakistan's mediating role is not only an attempt aimed at peace but also a strategic step aimed at consolidating its own geopolitical position. However, given that the level of distrust between Iran and the United States remains high, the likelihood of this mission's success still remains low.