Мусулмонлар Жаҳон Лигаси бош котиби: “Ўзбекистон ислом цивилизацияси китобига ёзилган энг ёруғ саҳифалардан биридир”
Бош котиб, шунингдек, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида тарихий ва диний меросни асраш ҳамда уни келажак авлодларга етказиш йўлида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатларни ҳам алоҳида эътироф этди.
'Мусулмонлар Жаҳон Лигаси бош котиби: “Ўзбекистон ислом цивилизацияси китобига ёзилган энг ёруғ саҳифалардан биридир”'ning rasmi
Бугун, 7 июль куни Тошкент шаҳрида ўтаётган I Халқаро ислом цивилизацияси форумида Мусулмонлар Жаҳон Лигаси Бош котиби Муҳаммад бин Абдулкарим ал-Исса Ўзбекистоннинг ислом цивилизацияси тарихидаги ўрнини юксак баҳолаб, мамлакатни "Ислом цивилизацияси китобига ёзилган энг ёруғ саҳифалардан бири" деб атади.
Форум тинчлик, бағрикенглик ва илм-маърифат ғояларини тарғиб қилиш мақсадида ташкил этилган бўлиб, унда 40 дан ортиқ давлатдан қарийб 300 нафар хорижий олим, сиёсатчи, маданият ва дин арбоблари иштирок этмоқда.
Муҳаммад бин Абдулкарим ал-Исса ўз нутқида Ўзбекистон Марказий Осиёдаги энг йирик ислом цивилизацияси марказларидан бири эканини таъкидлаб, Самарқанд ва Бухоронинг жаҳон илм-фани ва маънавияти ривожида тутган ўрнига алоҳида тўхталди.
Унинг қайд этишича, Самарқанд Буюк ипак йўлининг дурдонаси ҳамда ислом меъморчилиги тараққиётининг муҳим марказларидан бири бўлган. Бухоро эса асрлар давомида ислом оламининг энг нуфузли илм масканларидан бири сифатида танилган ва буюк муҳаддис Имом Бухорий номи билан чамбарчас боғлиқ.
"Биз яхши биламиз ва бундан мамнунмизки, Ўзбекистон харитадаги оддий давлат эмас. У ислом цивилизацияси китобига ёзилган энг ёруғ саҳифалардан биридир", деди Муҳаммад бин Абдулкарим ал-Исса.
Унинг сўзларига кўра, ислом цивилизацияси фақат тарихий ёдгорликлар ёки меъморий обидалар билан эмас, балки илм-фан, қонунчилик, юксак ахлоқий қадриятлар ва маърифатпарварлик анъаналари билан ҳам инсоният тараққиётига улкан ҳисса қўшган.
Шунингдек, Муҳаммад бин Абдулкарим ал-Исса Ўзбекистонда исломий, илмий ва маданий меросни асраб-авайлаш, уни тиклаш ва дунёга танитиш борасида амалга оширилаётган ишларни юқори баҳолади. У Тошкент шаҳрида барпо этилган Ислом цивилизацияси маркази ҳамда Самарқанддаги Имом Бухорий ёдгорлик мажмуасини ислом олами учун муҳим илмий-маърифий масканлар сифатида эътироф этди.

Secretary General of the Muslim World League: "Uzbekistan is one of the brightest pages written in the book of Islamic civilization."
The Secretary General also particularly acknowledged the efforts being undertaken under the leadership of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to preserve historical and religious heritage and pass it on to future generations.
Image of 'Secretary General of the Muslim World League: "Uzbekistan is one of the brightest pages written in the book of Islamic civilization."'
Today, on July 7, at the First International Forum of Islamic Civilization being held in Tashkent, the Secretary General of the Muslim World League, Muhammad bin Abdulkarim al-Issa, highly assessed Uzbekistan's place in the history of Islamic civilization, calling the country «one of the brightest pages written in the book of Islamic civilization».
The forum was organized to promote the ideas of peace, tolerance, and knowledge, and it is attended by nearly 300 foreign scholars, politicians, cultural and religious figures from over 40 countries.
In his speech, Muhammad bin Abdulkarim al-Issa emphasized that Uzbekistan is one of the largest centers of Islamic civilization in Central Asia, and specifically highlighted the role of Samarkand and Bukhara in the development of world science and spirituality.
According to him, Samarkand was a pearl of the Great Silk Road and one of the important centers of the development of Islamic architecture. Bukhara, for centuries, was known as one of the most influential centers of learning in the Islamic world and is closely associated with the name of the great hadith scholar Imam Bukhari.
«We know well and are pleased that Uzbekistan is not an ordinary country on the map. It is one of the brightest pages written in the book of Islamic civilization», said Muhammad bin Abdulkarim al-Issa.
According to his words, Islamic civilization has made a huge contribution to human development not only through historical monuments or architectural landmarks, but also through science, legislation, high moral values, and traditions of enlightenment.
Furthermore, Muhammad bin Abdulkarim al-Issa highly appreciated the work being done in Uzbekistan to preserve, restore, and promote Islamic, scientific, and cultural heritage. He recognized the Center of Islamic Civilization built in Tashkent and the Imam Bukhari memorial complex in Samarkand as important scientific and educational centers for the Islamic world.