Shavkat Mirziyoyev 17 sentyabr kuni amaliy tashrif bilan Ostonada bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 17 sentyabr kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniya yetakchilarining ikkinchi uchrashuvida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Sammitda mintaqa mamlakatlarining Germaniya bilan ko‘p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish masalalari muhokama qilinadi.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya, texnologiyalar, transport-kommunikatsiya va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan qo‘shma uchrashuv o‘tkazish rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, "Markaziy Osiyo – Germaniya" formatidagi birinchi sammit o‘tgan yilning 29 sentyabr kuni Berlin shahrida o‘tkazilgan edi.

Shavkat Mirziyoyev will be in Astana on an official visit on September 17.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, will be in Astana city on 17 September, on a working visit to participate in the second meeting of the leaders of Central Asian countries and Germany, following the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev. This was reported by the Presidential Press Service.
The summit will discuss the issues of further developing and deepening the multifaceted cooperation with Germany among the region's countries.
Special attention will be paid to expanding practical cooperation in priority areas such as trade-economy, investment, technologies, transport-communication, and others. Additionally, it is planned to hold a joint meeting with the leaders of Germany's leading companies and banks.
It is worth noting that the first summit in the "Central Asia – Germany" format was held on 29 September last year in the city of Berlin.