Rossiya TIV rasmiysi Mariya Zaxarova O‘zbekistondagi maktabda rus-tili darsida bo‘lgan hodisaga huquqiy baho berishni va aybdorga qarshi choralar ko‘rishni so‘ragan edi.
"Milliy tiklanish" demkoratik partiyasi lideri Alisher Qodirov Mariya Zaxarovaning ushbu chiqishiga munosabatini bildirdi.
Partiya rahbari O‘zbekistonning "ichki ishlari haqida bosh qotirguncha muammolarga to‘la o‘zlarining ishlari bilan shug‘ullanishlari"ni tavsiya qildi.
"Bola huquqi O‘zbekiston Respublikasining maktabida, O‘zbekiston fuqarosining bolasiga nisbatan buzildi va chorasi O‘zbekiston xalqi nomidan qabul qilingan qonunlar asosida ko‘riladi!
Bizni ichki ishlarimiz haqida bosh qotirguncha muammolarga to‘la o‘zlarining ishlari bilan shug‘ullanishsa, to‘g‘ri bo‘lar edi.

Russia's Foreign Ministry official Maria Zakharova requested a legal assessment and action against the wrongdoer in an incident during a Russian language lesson at a school in Uzbekistan.
"Milliy Tiklanish" Democratic Party leader Alisher Qodirov responded to Maria Zakharova's statement.
The party leader recommended that instead of worrying about Uzbekistan's "internal affairs, they should deal with their own problem-filled matters."
"The rights of a child were violated in a school of the Republic of Uzbekistan, against a child of a citizen of Uzbekistan, and measures will be taken based on the laws adopted on behalf of the people of Uzbekistan!
It would be appropriate for them to deal with their own matters full of problems instead of worrying about our internal affairs.
They seem to have come to the realization that no good comes from stirring up trouble without cause," – says Alisher Qodirov.