O‘zbekistonda harbiylar o‘rtasida ilk bor o‘tkazilgan dzyudo bo‘yicha Jahon chempionatida yakunlandi
'O‘zbekistonda harbiylar o‘rtasida ilk bor o‘tkazilgan dzyudo bo‘yicha Jahon chempionatida yakunlandi'ning rasmi
O‘zbekistonda harbiylar o‘rtasida ilk bor o‘tkazilgan dzyudo bo‘yicha Jahon chempionatida yakunlandi. Bu haqda Mudofaa vazirligi axborot va ommaviy kommunikatsiyalar departamenti darakchi.uz'ga xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Dzyudo sport turini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash hamda Xalqaro harbiy sport kengashining 2024 yil uchun kalendar rejasiga muvofiq, 16 oktyabr kuni poytaxtimizning “Yunusobod” sport majmuasida O‘zbekistonda ilk bor harbiylar o‘rtasida dzyudo bo‘yicha 42-jahon chempionati boshlandi.
Mudofaa, Sport, Madaniyat va Tashqi ishlar vazirliklari, Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi hamkorligida o‘tkazilayotgan ushbu chempionatda dunyoning 30 ta mamlakatidan 400 ga yaqin harbiy sportchilar, delegatsiya rahbarlari va hakamlar, shuningdek, Xalqaro dzyudo federatsiyasi vakillari va qator martabali mehmonlar tashrif buyurgan.
Halimajon Qurbonova (-48 kg), Abdurahim Nutfullayev (-66 kg), Nigina Saparbayeva (-63 kg) kumush, Laziza Haydarova (-48 kg), Bahrom Boturov (-60 kg) va Nilufar Ermaganbetova (-57 kg) esa bronza medaliga sazovor bo‘ldi.
Dunyo birinchiligining birinchi kunida dzyudochilarimiz 2 ta oltin, 3 ta kumush, 3 ta bronza, jami 8 ta medal qo‘lga kiritishdi. Ikkinchi kungi bellashuvlarda esa harbiy sportchilarimiz 3 ta oltin, 2 ta kumush medalga ega chiqdi.
Shu tariqa, O‘zbekiston terma jamoasi 42-Harbiylar o‘rtasidagi jahon chempionatini 5 ta oltin, 5 ta kumush, 3 ta bronza medali bilan yakunladi.
Oltin medal
-52 kg: Gulhayo Jo‘rayeva
-73 kg: Shahram Ahadov
-81 kg: Hikmatilloh To‘rayev
-100 kg: Rustam Shorahmatov
+100 kg: Shohrux Baxtiyorov
Kumush medal
-48 kg: Halimajon Qurbonova
-63 kg: Nigina Saparbayeva
-66 kg: Abdurahim Nutfullayev
-81 kg: Muso Sobirov
+78 kg: Irisxon Qurbonboyeva
Bronza medallar
-48 kg: Laziza Haydarova
-57 kg: Nilufar Ermaganbetova
-60 kg: Bahrom Boturov
Umumjamoa hisobida o‘zbekistonlik harbiy dzyudochilar 1-o‘rinda ketmoqda. Undan keyingi pog‘onani 3 ta oltin medali bilan Mo‘g‘uliston va 2 ta oltin medal bilan Fransiya egallagan. Qozog‘iston, Jazoir, Italiya, Vengriya vakillari esa o‘z hisobiga bittadan oltin yozib qo‘ydi.
18 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan jamoaviy bahslarda O‘zbekiston ayollar jamoasi 1-o‘rinni, erkaklar jamoasi esa 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Yakuniy natijalar quyidagicha:

The message translated to English is: "The first World Judo Championship among military personnel held in Uzbekistan has concluded."
Image of 'The message translated to English is: "The first World Judo Championship among military personnel held in Uzbekistan has concluded."'
The first ever Judo World Championship among military personnel in Uzbekistan has concluded. The Ministry of Defense Information and Public Communications Department reported this to darakchi.uz.
In accordance with the execution of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan on “Measures to Further Develop Judo Sport” and the calendar plan of the International Military Sports Council for 2024, the 42nd World Judo Championship among military personnel began for the first time in Uzbekistan, at the “Yunusabad” sports complex in our capital on October 16th.
The championship, organized in cooperation with the Ministries of Defense, Sports, Culture, and Foreign Affairs, the National Olympic Committee, and the Judo Federation of Uzbekistan, was attended by nearly 400 military athletes, delegation leaders, and referees from 30 countries, as well as representatives of the International Judo Federation and several distinguished guests.
Halimajon Qurbanova (-48 kg), Abdurahim Nutfullaev (-66 kg), Nigina Saparbaeva (-63 kg) won silver, while Laziza Haydarova (-48 kg), Bahrom Boturov (-60 kg), and Nilufar Ermaganbetova (-57 kg) won bronze medals.
On the first day of the world championship, our judokas won 2 gold, 3 silver, 3 bronze medals, making a total of 8 medals. On the second day of the competitions, our military athletes won 3 gold and 2 silver medals.
Thus, the Uzbekistan team concluded the 42nd World Military Championship with 5 gold, 5 silver, and 3 bronze medals.
Gold medals
-52 kg: Gulhayo Juraeva
-73 kg: Shahram Ahadov
-81 kg: Hikmatilloh Turaev
-100 kg: Rustam Shorahmatov
+100 kg: Shohrukh Bakhtiyorov
Silver medals
-48 kg: Halimajon Qurbanova
-63 kg: Nigina Saparbaeva
-66 kg: Abdurahim Nutfullaev
-81 kg: Muso Sobirov
+78 kg: Irisxon Qurbanboeva
Bronze medals
-48 kg: Laziza Haydarova
-57 kg: Nilufar Ermaganbetova
-60 kg: Bahrom Boturov
In the team rankings, the Uzbek military judokas are in first place. They are followed by Mongolia with 3 gold medals and France with 2 gold medals. Kazakhstan, Algeria, Italy, Hungary have each secured one gold medal for themselves.
On October 18th, during the team battles, the Uzbek women's team took 1st place, while the men's team secured the 2nd place. The final results are as follows: