O‘zbekistonning yangi Favqulodda va Muxtor Elchisi Alisher To‘xtayev Islomobod shahridagi "Ayvan-ye-Sadr" saroyida Pokiston Prezidenti Asif Ali Zardariga ishonch yorliqlarini topshirdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA .
Rasmiy marosimdan so‘ng bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Pokiston Prezidenti O‘zbekiston yetakchisiga chuqur hurmat va ehtirom izhor etib, eng ezgu va samimiy tilaklarini yetkazishni so‘radi. Prezident Asif Ali Zardari O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi uzoq muddatli birodarlik munosabatlarining mustahkam poydevori bo‘lgan mushtarak madaniy, tarixiy va ma’naviy-ma’rifiy rishtalarning muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, u respublikaning iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichlari tahsinga loyiqligini e’tirof etib, ikki tomonlama aloqalarni, ayniqsa, savdo, investitsiyalar va sanoat kooperatsiyasi sohalarida yanada rivojlantirish uchun bor kuch va imkoniyatlarni ishga solishga tayyorligini tasdiqladi.
Muloqot chog‘ida o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha yuqori salohiyat mavjudligiga e’tibor qaratildi. Yaqin yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard AQSH dollariga yetkazishning muhimligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar, turizm almashinuvi masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Pokiston rahbari mamlakat fuqarolarining O‘zbekistonga borishi uchun viza tartibi soddalashtirilganidan mamnunlik bildirdi. Joriy yil noyabr oyida qayta tiklanishi rejalashtirilgan Toshkent va Lahor shaharlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar ikki mamlakat o‘rtasida sayyohlar oqimini oshirish va madaniy aloqalarni mustahkamlash uchun yangi turtki bo‘lishi urg‘ulandi.
Uchrashuv yakunida Pokiston Prezidenti O‘zbekiston elchisiga o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash yo‘lidagi mas’uliyatli faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.

Uzbekistan's new Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador Alisher To'xtaev presented his credentials to Pakistan President Asif Ali Zardari at the "Aiwan-e-Sadr" palace in Islamabad, reports "Dunyo" IA.
After the official ceremony, a conversation took place discussing the current state of multilateral cooperation between Uzbekistan and Pakistan and prospects for its further development.
The President of Pakistan expressed deep respect and esteem to the leader of Uzbekistan, asking to convey his best and most sincere wishes. President Asif Ali Zardari emphasized the importance of the shared cultural, historical, and educational-spiritual ties that have been the strong foundation of long-term brotherly relations between Uzbekistan and Pakistan. He also recognized the commendable economic growth indicators of the republic and confirmed his readiness to employ all resources and capacities to further develop bilateral relations, especially in the fields of trade, investment, and industrial cooperation.
The conversation highlighted the high potential for developing mutual trade-economic relations. The importance of increasing the volume of mutual trade to 1 billion USD in the coming years was noted.
Special attention was given to cultural-humanitarian, tourism exchange issues. The leader of Pakistan expressed satisfaction with the simplification of the visa regime for citizens of his country traveling to Uzbekistan. The resumption of direct flights between Tashkent and Lahore cities in November of this year was emphasized as a new impulse for increasing the flow of tourists and strengthening cultural ties between the two countries.
At the end of the meeting, the President of Pakistan wished the Ambassador of Uzbekistan success in his responsible activity to strengthen bilateral relations.