Toshkentda sifatsiz benzin sotilayotgani aniqlandi
Toshkent shahrida sifatsiz neft mahsulotlarini sotuvga chiqarilishi oldi olindi. Bu haqda “O‘zenergoinspeksiya” matbuot xizmati xabar qildi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “O‘zenergoinspeksiya” tomonidan neft mahsulotlarini yetkazib berish va ularni sotuvga chiqarilishi yuzasidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida AYOQSHlarda qoidabuzarlik holatlari aniqlanmoqda.
Xususan, Toshkent shahri Yunusobod tumanida joylashgan “S.G.O.” MCHJga qarashli avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasida sotilayotgan avtobenzindan namuna olinib, laboratoriya tahlillaridan o‘tkazilganda AI-92 va AI-95-rusumli avtobenzin davlat standart talablariga mos kelmasligi (sifatsiz) ma’lum bo‘ldi.
Bu kabi holat Shayxontohur tumanida joylashgan “E.O.P.” MCHJga qarashli AYOQSHda ham aniqlandi.
Mazkur holatlar yuzasidan qoidabuzarlikka yo‘l qo‘ygan ushbu AYOQSHlarda kamchiliklar bartaraf etilgunga qadar birja savdolarida ishtirok etishi vaqtincha to‘xtatildi.

The prevention of the sale of low-quality petroleum products in Tashkent city was reported by the press service of “Uzenergoinspection”.
The control measures conducted by the “Uzenergoinspection” under the Cabinet of Ministers on the supply and sale of petroleum products reveal violations at petrol stations.
In particular, it was found that the AI-92 and AI-95 type petrol being sold at the fuel station belonging to “S.G.O.” LLC in Yunusabad district of Tashkent city did not meet the state standard requirements (low-quality) following laboratory analyses.
Similar findings were identified at the petrol station belonging to “E.O.P.” LLC located in Shaykhontohur district.
Regarding these incidents, the participation of these petrol stations in exchange trades was temporarily suspended until the deficiencies are rectified.