O‘zbekistonda yil boshidan buyon 82 nafar fuqaro gaz sabab vafot etdi
Joriy yil boshidan buyon gazdan foydalanishda qoidalarga amal qilinmagani oqibatida respublikada 74 ta xavfli holat qayd etilgan. Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda "Hududgazta’minot" AJ boshqarma boshlig‘i Abdusattor Qayumov ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, joriy yil boshidan bugungi kunga qadar Respublika bo‘yicha gaz bilan bog‘liq jami 74 ta holat sodir bo‘ldi. Buning oqibatida 82 nafar fuqaro vafot etgan. Bundan tashqari 80 kishi turli darajadagi tan jarohatlari oldi.
Ayrim holatlarda esa dudburon nosozligi oqibatida oilaning barcha a’zolari is gazidan zaxarlanib, vafot etdi.
Gaz bilan bog‘liq ko‘ngilsiz holatlar soni 2023 yilning shu davri bilan taqqoslaganda nisbatan kamaygan. 2023 yilda gaz bilan bog‘liq jami 86 ta holat sodir bo‘lib, unda 88 kishi vafot etgan, 119 nafari turli darajadagi tan jarohatlar olgan.

Since the beginning of the year, 82 citizens have died due to gas in Uzbekistan.
Since the beginning of this year, due to non-compliance with the rules of gas usage, 74 dangerous incidents have been recorded in the republic. This was reported at a briefing held at the AOKA by the head of the "Hududgazta'minot" AJ, Abdusattor Qayumov. at the briefing.
It was reported that from the beginning of this year to date, a total of 74 incidents related to gas have occurred across the Republic. As a result, 82 citizens have died. Moreover, 80 people have received various degrees of physical injuries.
In some cases, due to the malfunction of ventilation systems, all members of a family died from carbon monoxide poisoning.
The number of unpleasant incidents related to gas has relatively decreased compared to the same period in 2023. In 2023, a total of 86 incidents related to gas occurred, resulting in the death of 88 people, and 119 individuals received various degrees of physical injuries.