Los-Anjelesdagi yong‘in qurbonlari soni 20 nafardan oshdi
Kaliforniyaning Janubiy hududlaridagi yong‘inlar oqibatida halok bo‘lganlar soni 24 kishiga yetdi. Yong‘inlar Los-Anjeles okrugida 45 kvadrat millik maydonni qamrab olgan bo‘lib, ularni o‘chirish uchun minglab o‘t o‘chiruvchilar safarbar qilingan.
Eng yirik yong‘inlardan biri — «Paliseyds» yong‘ini — 24,000 akr maydonni yoqib yubordi va minglab inshootlarni vayron qildi; hozirda yong‘inning atigi 11% nazoratga olingan. Shuningdek, Pasadena shimolidagi “Iton” yong‘ini 14,100 akrdan ortiq maydonni qamrab olgan va uning 27% nazoratga olingan. Silmar yaqinidagi “Hyorst” yong‘ini esa 799 akrni yondirib o‘tgan. Uning 89% nazoratga olingan.
105 mingga yaqin kishi majburan evakuatsiya qilingan, yana 87 ming kishiga evakuatsiya qilinishi haqida ogohlantirishlar berilgan. Kuchli Santa-Ana shamollari va qurg‘oqchilik yong‘inlarning tarqalishini yanada kuchaytirmoqda.
Kaliforniya gubernatori Gevin Nyusom yong‘inlarga qarshi kurashish uchun qo‘shimcha 1000 nafar milliy gvardiya askarlarini safarbar qildi. Shuningdek, Los-Anjeles shahar meri yong‘inlardan jabrlanganlarga yordam berish uchun tuzilgan jamg‘arma mablag‘i 6 million dollardan oshganini ma’lum qildi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yong‘indan ko‘rilgan zarar 135 dan 150 milliard dollargacha baholanmoqda.
Hududdagi maktablar yopilgan edi, ammo Los-Anjeles ta’lim departamenti dushanba kunidan boshlab ba’zi maktablarni qayta ochishni rejalashtirmoqda. Bu qaror maktablarning joylashuvi va havo sharoitiga bog‘liq bo‘ladi.
AQSH Meteorologiya xizmat Janubiy Kaliforniyada chorshanba kunigacha kuchli shamollar va yong‘in xavfi haqida ogohlantirish e’lon qildi. Shamollar tezligi soatiga 70 milgacha yetishi mumkin.
Federal favqulodda vaziyatlar agentligi (FEMA) ma’lumotiga ko‘ra, 24 mingdan ziyod kishi yordam olish uchun ro‘yxatdan o‘tgan.

The number of victims of the fire in Los Angeles exceeded 20.
The number of fatalities from fires in Southern California has reached 24 people. The fires have covered an area of 45 square miles in Los Angeles County, and thousands of firefighters have been mobilized to extinguish them.
One of the largest fires, — «Palisades» fire — has scorched 24,000 acres and destroyed thousands of structures; currently, only 11% of the fire is under control. Additionally, the “Eaton” fire north of Pasadena has covered more than 14,100 acres and is 27% contained. The “Hurst” fire near Sylmar has passed through 799 acres, with 89% of it contained.
Approximately 105,000 people have been forcibly evacuated, and another 87,000 people have been warned about the possibility of evacuation. Strong Santa Ana winds and drought are further intensifying the spread of the fires.
California Governor Gavin Newsom has mobilized an additional 1,000 National Guard troops to combat the fires. Furthermore, the Mayor of Los Angeles announced that the fund established to aid those affected by the fires has exceeded 6 million dollars.
Initial estimates place the damages from the fire at between 135 to 150 billion dollars.
Schools in the area had been closed, but the Los Angeles Department of Education plans to reopen some schools starting Monday depending on the location of schools and the air conditions.
The US Meteorological Service has issued a warning for strong winds and fire hazards in Southern California until Wednesday. Winds could reach speeds of up to 70 miles per hour.
According to the Federal Emergency Management Agency (FEMA), over 24,000 people have registered for assistance.