Aholining jadal sur’atlarda o‘sishi asosan Afrika qit’asida kuzatilmoqda.
2024 yilda dunyo aholisi 71 milliondan ortiq kishiga o‘sdi va umumiy ko‘rsatkich joriy yil yanvar oyi holatiga ko‘ra 8,09 milliard kishini tashkil etdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA.
Tahliliy hisob-kitoblarga ko‘ra, aholining jadal sur’atlarda o‘sishi asosan Afrika qit’asida kuzatilgan. Bu borada, ekspertlar kelgusi yigirma yil ichida Afrikada yashovchi odamlar soni qariyb ikki baravar o‘sishini taxmin qilmoqda.
BMT tahlillariga bo‘yicha, 2037 yilda sayyoramiz aholisi ilk bor 9 milliardlik marradan oshishi mumkin. Biroq, dunyo aholisining o‘sishi davom etayotgan bo‘lsa-da, umumiy o‘sish sur’ati sezilarli darajada sekinlashganligi qayd etilmoqda.

In 2037, the world's population will surpass the 9 billion mark for the first time.
In 2024, the world's population grew by more than 71 million people, bringing the total to 8.09 billion as of January this year, reports "World" News Agency.
According to analytical calculations, the rapid growth in population is mainly observed in the continent of Africa. In this regard, experts estimate that the number of people living in Africa could nearly double in the next twenty years.
According to UN analyses, by 2037, the population of our planet could surpass 9 billion for the first time. However, while the population of the world continues to grow, the overall rate of growth has significantly slowed down.