O‘z-o‘ziga kredit olishni taqiqlash imkoni yaratiladi
Yaqin kunlarda O‘zbekistonda o‘z-o‘ziga kredit olishni taqiqlash bo‘yicha yangi qonun kuchga kirishi kutilmoqda.
'O‘z-o‘ziga kredit olishni taqiqlash imkoni yaratiladi'ning rasmi
Yaqin kunlarda O‘zbekistonda o‘z-o‘ziga kredit olishni taqiqlash bo‘yicha yangi qonun kuchga kirishi kutilmoqda. Bu haqda Kredit byurosi – CRIF kredit-axborot xizmatlari bosh direktori Mirsardor Usmonov ma’lum qilgan.
Shaxs o‘z xohishiga ko‘ra kredit olishni taqiqlashi va bu orqali ortiqcha moliyaviy majburiyatlardan saqlanishi mumkin.
Yangi tartib kuchga kirgach, Davlat xizmatlari yagona portali, davlat xizmatlari markazlari yoki kredit byurolari orqali ariza berish mumkin bo‘ladi. Bu xizmat bepul taqdim etiladi.
Kredit olishni taqiqlagan shaxslar uchun maxsus reyestr yuritiladi. Agar shaxs taqiqni olib tashlamoqchi bo‘lsa, ushbu platformalar orqali murojaat qilishi mumkin.

The opportunity to prohibit taking out loans for oneself will be created.
In the coming days, a new law prohibiting taking loans from oneself is expected to come into effect in Uzbekistan.
Image of 'The opportunity to prohibit taking out loans for oneself will be created.'
In the coming days, Uzbekistan is expected to enact a new law prohibiting individuals from taking out loans for themselves. This was announced by Mirsardor Usmonov, the CEO of Credit Bureau – CRIF credit information services here.
An individual can choose to prohibit themselves from taking out loans and thereby protect themselves from excessive financial obligations.
Once the new regulation comes into force, it will be possible to apply through the Unified Portal of State Services, state service centers, or credit bureaus. This service will be provided free of charge.
A special registry will be maintained for individuals who have prohibited themselves from obtaining loans. If an individual wishes to remove the prohibition, they can apply through these platforms.