Qirg‘iziston poytaxti Bishkekda kartoshka narxi bir kilogramm uchun 60-65 somgacha (salkam 9-10 ming so‘mga yaqin) ko‘tarildi. Mamlakat Qishloq xo‘jaligi vazirligi kartoshka eksportini vaqtinchalik cheklamoqchi. Bu haqda 24.kg xabar berdi.
Deputat Eldar Abakirov Suv resurslari, qishloq xo‘jaligi va qayta ishlash sanoati vazirligidan yerga ishlov berish mavsumi va kelgusi yil uchun rejalari haqida ma’lumot berishni so‘radi.
“Bizda kartoshka katta hududlarda — Issiqko‘l viloyati, Oloy, Chon-Oloy, Qo‘chqorda yetishtiriladi. Fermerlar uchun xursandmiz, lekin aholi uchun 65 som qimmat. Bir qop un 1 ming 700 som bo‘lsa, bir qop kartoshka 2,5-3 ming som”, dedi deputat.
Suv resurslari, qishloq xo‘jaligi va qayta ishlash sanoati vazirligi kartoshka eksportiga vaqtinchalik cheklov joriy etish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Bu ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlar narxining spekulyatsiyasiga yo‘l qo‘ymaslik va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash imkonini beradi.
Vazir Bakit Toroboyev mamlakatda oziq-ovqat narxlari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda davlat idoralari, prezidentning viloyatlardagi o‘rinbosarlari va mahalliy hokimiyat organlariga oziq-ovqat mahsulotlari narxini diqqat bilan kuzatish bo‘yicha topshiriq berdi.

The price of potatoes in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan, has risen to 60-65 som per kilogram (approximately close to 9-10 thousand som). The country's Ministry of Agriculture intends to temporarily restrict the export of potatoes. This was reported by 24.kg here.
Deputy Eldar Abakirov asked the Ministry of Water Resources, Agriculture and Processing Industry for information about cultivation season and plans for the coming year.
“We grow potatoes in large areas — in Issyk-Kul region, Oloy, Chon-Oloy, Kochkor. We are happy for the farmers, but for the population, 65 som is expensive. If a bag of flour costs 1,700 som, a bag of potatoes costs 2,5-3 thousand som,” said the deputy.
The Ministry of Water Resources, Agriculture, and Processing Industry is considering imposing a temporary restriction on the export of potatoes. This can prevent speculation in the prices of socially significant products and ensure food security.
Minister Bakit Toroboev instructed state agencies, the president's deputies in the regions, and local authorities to closely monitor food prices at a meeting held on food prices in the country.