O‘zbekiston musulmonlari idorasi “O‘zbekiston Respublikasida fuqarolarning vijdon erkinligini ta’minlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risidagi Qonun loyihasi”ni qo‘llab-quvvatladi.
Konsepsiyaning 3-bandida diniy qadriyatlar O‘zbekiston xalqining madaniyati, turmush tarzi, urf-odatlari, odob-ahloqining shakllanishi hamda ularning avloddan avlodga meros bo‘lib o‘tishiga xizmat qilib kelishi ta’kidlanib, bu Davlatimizda barcha dinlarga bo‘lgan e’tibor va e’tirofning yorqin dalili hisoblanadi.
Ta’kidlash kerakki, konsepsiya ko‘pmillatli va turli konfessiyali yurtimizda erkinlik, tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik asosida yashash hamda izchil taraqqiy etish uchun barqaror muhitni ta’minlashga qaratilgandir. Jumladan, hujjatda “Har bir shaxsning qonun asosida teng huquq, imkoniyat va himoyaga ega bo‘lishini ta’minlash, har bir inson qadrlanadigan, hurmat qilinadigan va fikri inobatga olinadigan ijtimoiy muhitni yaratish”, deb alohida qayd qilingan.
Demakki, bunday sa’y-harakatlar inson qadr-qimmatini oshirishga, millatlar va dinlararo munosabatlarni mustahkamlashga, tinchlik-xotirjamlikni ta’minlashga qaratilgani bilan ham yanada ahamiyatga ega.
Zero, inson qachonki millati, xalqi, dini g‘ami bilan yashasa, barkamollikka erishadi. Hayotga tadbiq etilayotgan bu kabi qonun-qoidalar natijasida hamjihatligimiz yanada mustahkamlanadi.

The Administration of Muslims of Uzbekistan supported the "Law on Ensuring Freedom of Conscience and Approving the Concept of State Policy in the Religious Sphere in the Republic of Uzbekistan" project.
The concept's section 3 emphasizes that religious values have served to shape the culture, lifestyle, customs, and ethics of the Uzbek people, as well as their inheritance from generation to generation, which is considered a vivid testament to the respect and recognition of all religions in our state.
It should be noted that the concept aims to create a stable environment for living and consistently progressing based on freedom, equality, social justice, and solidarity in our multi-ethnic and multi-confessional country. Specifically, the document emphasizes "ensuring every person's right to equal rights, opportunities, and protection under the law, creating a social environment where every individual is valued, respected, and their opinion considered," as distinctly mentioned.
Therefore, such efforts are even more significant as they are aimed at enhancing human dignity, strengthening interethnic and interreligious relations, and ensuring peace and tranquility.
Indeed, when a person lives concerned with the welfare of their nation, people, and religion, they achieve perfection. The implementation of such laws and regulations further solidifies our unity.