Turkiya kuchli zilzila va sunamiga tayyorlanmoqda
Turkiya tabiiy ofatlar va favqulodda vaziyatlar boshqarmasi mahalliy aholini ogohlantirish uchun Izmir, Aydin va Mugla viloyatlarida mobil sirena tizimlarini ishga tushirdi.
'Turkiya kuchli zilzila va sunamiga tayyorlanmoqda'ning rasmi
Turkiya hukumati Santorini orolidagi seysmik faollik sabab ehtimoliy zilzila va sunamiga tayyorgarlikni boshladi. Bu haqda Turkiya tabiiy ofatlar va favqulodda vaziyatlar boshqarmasiga tayanib, Turkiye Today xabar berdi.
Qirg‘oqbo‘yi hududlari aholisini ogohlantirish maqsadida Izmir, Aydin va Mug‘lada mobil sirena tizimlari ishga tushdi,  SMS xabarnomalar yuborish yo‘lga qo‘yildi.
7 fevraldan buyon Egey dengizida 3 balldan yuqori bo‘lgan 761 ta zilzila sodir bo‘ldi. Vulqonga qarshi kurashish agentligi (AFAD) esa vulqon otilishidan hosil bo‘lgan mayda kul shamol yordamida tarqalishi, kuchli zilzila esa Turkiya sohillariga sunamini olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda.
“Egey dengizida doimiy ravishda yer osti silkinishlari kuzatilmoqda. Egey dengizidagi zilzila faolligi natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan kuchli zilzila, sunami yoki vulqon otilishi kabi hodisalarning oqibatlari Turkiyaga yetib borishi ehtimoli mavjud”, deyiladi AFAD ogohlantirishida.
AFAD rasmiy vakillari ehtimoliy xavf-xatarlarni tahlil qilish uchun “Santorini orolining seysmik faolligi va xavfini baholash bo‘yicha yig‘ilish” o‘tkazdi. Yig‘ilishdan so‘ng Egey dengizi sohillarida erta ogohlantirish tizimlarini joriy etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Turkiyalik professor Shenol Xoqon Kutog‘li vaziyat yuzasidan tashvishda ekanini bildirdi.
“Santorini kraterining kengayishi vulqon otilishi muqarrar bo‘ladi degani emas”, dedi u.
Biroq u 8 magnitudadan yuqori bo‘lgan zilzila Turkiya qirg‘oqlari bo‘ylab balandligi 3 metrdan 5 metrgacha bo‘lgan to‘lqinli sunamini keltirib chiqarishi mumkin.
Turkiyada kuzatilgan kuchli zilzila
Eslatib o‘tamiz, 2023 yil fevral oyida Turkiyada Rixter shkalasi bo‘yicha 7,5 balldan yuqori bo‘lgan bir nechta kuchli zilzilalar ketma-ket sodir bo‘ldi. Tabiiy ofat zonasi 11 provinsiya va qo‘shni mamlakatlarni qamrab oldi. 50 mingdan ortiq kishi halok bo‘ldi.

The Turkish government has begun preparations for a potential earthquake and tsunami due to seismic activity on the island of Santorini, based on information from the Turkish Disaster and Emergency Management Authority, Turkiye Today reported.
To alert the population in coastal areas, mobile siren systems were activated in Izmir, Aydin, and Mugla, and SMS notifications were initiated.
Since February 7, there have been 761 earthquakes with a magnitude of over 3.0 in the Aegean Sea. The Volcanic Eruption Response Agency (AFAD) is warning that fine ash produced by volcanic eruptions could be spread by winds, and a major earthquake could bring a tsunami to the Turkish shores.
“There are constant seismic tremors in the Aegean Sea. A major earthquake resulting from seismic activity in the Aegean could lead to consequences such as a severe earthquake, tsunami, or volcanic eruption reaching Turkey,” the AFAD warning states.
AFAD officials conducted a “meeting to evaluate seismic activity and risk on the island of Santorini” to analyze potential hazards. Following the meeting, a decision was made to implement early warning systems along the shores of the Aegean Sea. Turkish Professor Şenol Hakan Kutoğlu expressed concern about the situation.
“Expansion of the Santorini crater does not necessarily mean an imminent eruption,” he said.
However, he mentioned that an earthquake with a magnitude over 8 could cause a tsunami with waves ranging from 3 to 5 meters high along the Turkish coasts.
Recent major earthquake observed in Turkey
As a reminder, in February 2023, Turkey experienced several strong earthquakes with magnitudes over 7.5 on the Richter scale. The natural disaster affected 11 provinces and neighboring countries. Over 50,000 people were killed.