Tramp Putindan Eron bilan yadroviy muzokaralarda vositachilik qilishni so‘radi. Putin rozi bo‘ldi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp ma’muriyatiga Eron bilan aloqalarda yordam berishga rozi bo‘ldi. Bu aloqalarga Eron yadroviy dasturi va mintaqa bo‘ylab AQSHga qarshi guruhlarni qo‘llab-quvvatlash masalalari ham kirishi mumkin, deb xabar bermoqda manbalar.
Tramp bu masalaga bo‘lgan qiziqishini fevral oyida Vladimir Putin bilan telefon orqali suhbatda bevosita ma’lum qilgan. Bir necha kun o‘tib, uning ma’muriyatining yuqori martabali amaldorlari Saudiya Arabistonida rossiyalik hamkasblari bilan muzokaralar o‘tkazgan, deb xabar beradi Moskvadagi manbalar. Ular mavzuning nozikligi tufayli shaxslarini oshkor qilishdan bosh tortgan.
Oq uy rasmiylari ushbu xabarga darhol izoh berishmagan. Shuningdek, Rossiya yoki Eron ham bu talabni oshkora tasdiqlamadi yoki rad etmadi.
Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov Bloomberg‘ga yuborilgan savollarga javoban: "Rossiya Eron va AQSH o‘zaro muammolarni muzokaralar yo‘li bilan hal qilishi kerak, deb hisoblaydi. Moskva bu jarayonda qo‘lidan kelgan barcha yordamni berishga tayyor", dedi.
Eron tashqi ishlar vazirligi vakili esa Rossiya Tehron va Vashington o‘rtasida vositachilik qilishni taklif etgani haqidagi savolga shunday javob berdi: "Bunday muhim masalalar bo‘yicha ko‘plab tomonlar yordam berishga tayyorligini bildirishi mumkin. Shu nuqtayi nazardan, boshqa davlatlar yordam taklif qilishi tabiiy", dedi Eron tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Bahoiy dushanba kuni Tehrondagi matbuot anjumanida.
2025 yil yanvar oyida lavozimga qayta kelganidan beri, Tramp AQSH-Rossiya munosabatlarini tiklashga urinmoqda. AQSH 2022 yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirgani ortidan Moskva bilan aloqalarni uzgan edi. Tramp 12 fevral kuni Putin bilan telefon orqali muloqot qilgan va urushni to‘xtatish masalasini bevosita muhokama qilgan. Shu bilan birga, ikki davlat Arktikadagi savdo yo‘nalishlari va tabiiy resurslar bo‘yicha hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirganlar.

Trump asked Putin to mediate in nuclear negotiations with Iran. Putin agreed.
Russian President Vladimir Putin has agreed to help the former U.S. President Donald Trump's administration in its dealings with Iran. These dealings might include issues related to Iran's nuclear program and support for groups opposing the U.S. across the region, according to sources.
Trump expressed his interest in this matter directly during a phone call with Vladimir Putin in February. A few days later, high-ranking officials from his administration conducted negotiations with Russian counterparts in Saudi Arabia, according to sources in Moscow. Due to the sensitivity of the subject, they have refrained from revealing their identities.
White House officials have not immediately commented on this report. Likewise, neither Russia nor Iran has openly confirmed or denied this request.
In response to questions sent to Bloomberg, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said: "Russia believes that Iran and the U.S. should resolve their mutual issues through negotiation. Moscow is ready to provide all the help it can in this process," he said.
When asked about Russia's offer to mediate between Tehran and Washington, the spokesperson for Iran's Ministry of Foreign Affairs said: "For such important issues, many parties may express their readiness to help. From this perspective, it's natural for other countries to offer assistance," said Iranian Foreign Ministry spokesman Ismail Bahai at a press conference in Tehran on Monday.
Since returning to office in January 2025, Trump has been trying to restore U.S.-Russia relations. The U.S. had cut off relations with Moscow following Russia's invasion of Ukraine in 2022. On February 12th, Trump spoke with Putin over the phone and directly discussed the issue of ending the war. At the same time, both countries expressed their readiness for cooperation in trade routes and natural resources in the Arctic.