Pokistonda jangarilar yo‘lovchi poyezdiga hujum qildi
Jangarilar poyezd yo‘lovchilarini garovga olganliklarini iddao qilib, o‘z talablari bajarilmasa, ularni o‘ldirish bilan tahdid qilmoqda.
'Pokistonda jangarilar yo‘lovchi poyezdiga hujum qildi'ning rasmi
Pokistonda «Belujiston ozodlik armiyasi» separatistlari ichida 400 nafarga yaqin odam bo‘lgan yo‘lovchi poyezdiga hujum qildi. Jangarilar poyezd yo‘lovchilarini garovga olganliklarini iddao qilib, o‘z talablari bajarilmasa, ularni o‘ldirish bilan tahdid qilmoqda.
Hujum Jaffar Express kompaniyasiga tegishli poyezdga qilindi. U Kvetta shaxridan Ravalpindiiga yo‘l olgan bo‘lib, hodisa mamlakatning janubi–g‘arbida, Belujiston viloyatida sodir bo‘lgan.
Jangarilar harakatlari natijasida poyezd harakatlanishi to‘xtatilgan. Reuters agentligining ma’lum qilishicha, tarkib hozirgi vaqtda tonnel ichida turibdi. AFP agentligi esa politsiya vakillariga tayanib, poyezdning tog‘li hududda tonnelga kirishidan oldin to‘xtatilganini xabar qildi.
Politsiya ma’lumotiga ko‘ra, hodisa sodir bo‘lgan hudud yaqinida portlash va o‘q ovozlari eshitilgan. Mahalliy hokimiyatlar ma’lumotlariga ko‘ra, poyezd to‘xtatilgan hududda mobil aloqa va internet yo‘q.
Belujiston ozodlik armiyasi bayonotida aytilishicha, jangarilar poyezddagi yo‘lovchilar bilan birga hujumga qarshi chiqqan kuchlarni ham garovga olgan. Ular, agar politsiya va harbiylar ortga chekinmasa, garovdagilarni o‘ldirishini bildirdi.
Vlasti hozircha garovga olinganlar haqida rasmiy tasdiq bermadi. Politsiyaning ma’lum qilishicha, otishma vaqtida poyezd mashinisti yaralangan.
Hukumat vakillariga ko‘ra, hujum sodir bo‘lgan hududga qo‘shimcha xavfsizlik kuchlari yuborilgan. Belujiston hukumati vakili mahalliy Dawn nashriga bergan intervyusida harbiylar va jangarilar o‘rtasida shiddatli otishma ketishayotganini ma’lum qilgan.
Pokiston ichki ishlar vaziri Mohsin Nakvi poyezdga hujumni keskin qoralab, hukumat «beayb yo‘lovchilarga o‘q uzgan vahshiylarga imtiyoz bermasligini» ta’kidladi.
Ma’lumki, «Belujiston ozodlik armiyasi» 1970-yillarning boshlarida tashkil topgan separatistik guruh bo‘lib, Belujistonning mustaqilligini tan olish va mintaqaning barcha resurslarini to‘liq nazorat qilishni talab qiladi. U AQSH, Britaniya va Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar tomonidan terroristik tashkilot sifatida tan olingan.
O‘tgan yili AOB jangarilari Belujiston viloyatida bir qator qo‘rqinchli teraktlarni amalga oshirgan.
2024 yil noyabr oyida jangarilar Kvetta temir yo‘l bekatida poyezdni portlatib yuborgan, natijada o‘nlab odam halok bo‘lgan, yana o‘nlab odam yaralangan edi.

Militants claim to have taken train passengers hostage and are threatening to kill them unless their demands are met, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of 'In Pakistan, militants attacked a passenger train.'
In Pakistan, the "Balochistan Liberation Army" separatists, numbering nearly 400 people, attacked a passenger train. The militants are threatening to kill the passengers they have taken hostage unless their demands are met, claiming they are making.
The attack was carried out on a train belonging to Jaffar Express company. It was traveling from Quetta city to Rawalpindi, and the incident occurred in the southwestern province of Balochistan.
As a result of the militants' actions, the train's movement was halted. According to Reuters, the train is currently standing inside a tunnel. AFP, citing police officials, reported that the train was stopped before it could enter the tunnel in a mountainous area.
According to the police, explosions and gunfire were heard near the area where the incident took place. Local authorities report that the area where the train was stopped lacks mobile communication and internet.
A statement from the Balochistan Liberation Army indicated that the militants have taken hostages among the passengers and forces that attempted to resist the attack. They declared that they would kill the hostages if the police and military do not retreat.
The authorities have not yet officially confirmed the hostages. According to the police, the train driver was injured during the firing.
Government officials stated that additional security forces have been sent to the area of the attack. A representative of the Balochistan government revealed to the Dawn news agency that a fierce shootout is ongoing between the military and militants.
Pakistan's Interior Minister Mohsin Naqvi has strongly condemned the attack on the train, emphasizing that the government "will not give impunity to the savages who fired at innocent passengers".
It is known that the "Balochistan Liberation Army" is a separatist group formed in the early 1970s, demanding recognition of Balochistan's independence and full control of all the region's resources. It has been designated as a terrorist organization by the US, Britain, and the European Union.
Last year, BLA militants carried out a number of horrifying attacks in the Balochistan province.
In November 2024, militants blew up a train at the Quetta railway station, resulting in dozens of deaths and many more injuries.