Avtobus yo‘lagiga kirgan haydovchilar 375 ming so‘mdan 1 mln 125 ming so‘mgacha jarima to‘laydi
'Avtobus yo‘lagiga kirgan haydovchilar 375 ming so‘mdan 1 mln 125 ming so‘mgacha jarima to‘laydi'ning rasmi
Senatning navbatdagi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga yo‘llarda harakatlanish xavfsizligini ta’minlashga hamda jamoat transportidan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimizda tirbandlik masalasi aholi uchun, ayniqsa, poytaxtimizda eng dolzarb muammoga aylanmoqda. So‘nggi 2-3 yilda Toshkent shahrida 7-9 ballik tirbandliklar har kuni kuzatilayotgan bo‘lsa, ayrim vaqtlarda mazkur holat 10 ballgacha ko‘tarilmoqda. Bu esa yo‘llarda asabiy va ziddiyatli holatlariga, yo‘lovchi hamda haydovchilarning soatlab vaqt sarflashiga sabab bo‘lmoqda.
Shu bois yo‘llarda tirbandlikni kamaytirish hamda aholiga qulayliklar yaratish maqsadida jamoat transportiga ustuvorlik berish yo‘nalishida amaliy choralar ko‘rilmoqda.
Biroq qonunchilikdagi bo‘shliqlar jamoat transportidan foydalanishning samaradorligini jiddiy pasayishi, qatnov muntazamligi va jamoat transportining erkin harakatlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shahar avtomobil yo‘llarida jamoat transporti uchun alohida yo‘laklar ajratilib, boshqa transport vositalarining harakati taqiqlangan bo‘lsa-da, ularning ushbu yo‘laklarda harakatlanish davom etmoqda.
Amaldagi qonunchilikda jamoat transporti uchun alohida ajratilgan yo‘laklarda harakatlangan transport vositalari haydovchilari uchun javobgarlik choralari nazarda tutilmagan.
Shu bilan birga, haydovchilarning transport vositalarini velosiped yo‘laklari, trotuarlar hamda yashil hudud maydonlarida boshqarishi ko‘plab kuzatilmoqda va ushbu hududlarda harakat qatnashchilarining xavfsizligini ishonchli ta’minlashga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Yo‘llarda harakatlanish xavfsizligini ta’minlashga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi omillardan yana biri noqonuniy ravishda sun’iy to‘siqlar o‘rnatish, yo‘lni to‘sib qo‘yish holatlaridir.
Fuqarolar o‘z yashash hududlaridagi ko‘chalarda noqonuniy ravishda sun’iy to‘siqlar o‘rnatishi, yo‘lni to‘sib qo‘yish orqali harakatlanishni cheklagan holda aholiga shoshilinch xizmat ko‘rsatuvchi hamda maxsus transport vositalari harakatiga to‘sqinlik qilmoqda.
Bu boradagi muammolarni hal etish maqsadida ishlab chiqilgan mazkur Qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yangi 1287-modda kiritilib, jamoat transporti uchun alohida ajratilgan yo‘laklarda harakatlanish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik belgilanmoqda.
Jumladan, yo‘nalishli transport vositalari uchun alohida ajratilgan tasmasi bor yo‘ldan transport vositalarining harakatlanishi – bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida, xuddi shunday huquqbuzarlikni ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilsa – bazaviy hisoblash miqdorining uch baravari miqdorida jarima solishga sabab bo‘lishi belgilanmoqda.
Shu bilan birga, Qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 128-moddasi nomlanishi va birinchi qismi dispozitsiyasi yangi tahrirda bayon etilmoqda.
Endilikda haydovchilarning transport vositalarini trotuarlardan, piyodalar va velosiped yo‘lkalaridan, yashil maydonlardan yurgizishi, yo‘l belgilari va yo‘l harakatining boshqa qoidalari talablariga rioya etmasligi uchun javobgarlik belgilanmoqda.
Sentorlar ta’kidlaganidek, Qonunning qabul qilinishi yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashga, yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga, yo‘llarda jamoat transporti harakatlanishi uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratilishiga xizmat qiladi.

Drivers who enter the bus lane will be fined from 375,000 to 1,125,000 UZS.
The Senate's next plenary session discussed the Law “On Introducing Amendments and Additions Aimed at Ensuring Road Traffic Safety and Increasing the Efficiency of Public Transport Use in the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan”.
In our country, the issue of congestion is becoming the most pressing problem for the population, especially in our capital. If in the last 2-3 years, 7-9 point congestion levels have been observed daily in the city of Tashkent, at times this situation rises to 10 points. This leads to nervous and conflicting situations on the roads, causing passengers and drivers to waste hours.
Therefore, practical measures are being taken to give priority to public transport in order to reduce congestion on the roads and to create conveniences for the population.
However, gaps in legislation are significantly reducing the effectiveness of using public transport, affecting the regularity of services and the free movement of public transport.
Despite the allocation of separate lanes for public transportation on city roads and the prohibition of movement of other vehicles in these lanes, the movement of vehicles in these lanes continues.
Current legislation does not envision responsibility for drivers of vehicles moving in lanes designated for public transport.
Furthermore, drivers controlling their vehicles on bicycle lanes, sidewalks, and green area spaces is often observed, negatively impacting the safety of traffic participants in these areas.
Another factor negatively affecting road traffic safety is the illegal installation of artificial barriers, blocking the road.
Citizens illegally installing artificial barriers in the streets of their residential areas, thus restricting movement and hindering the movement of emergency services and special vehicles.
In order to solve these problems, the proposed Law introduces a new Article 1287 in the Code of Administrative Responsibility, setting responsibilities for violating the rules of movement in lanes designated for public transportation.
In particular, movement of vehicles on roads with a separate lane for route transport vehicles – results in a fine in the amount of one base calculation amount, and if such a violation is repeated within a year after administrative punishment, it results in a fine of three times the base calculation amount.
Additionally, the Law redefines the title and the first part of the disposition of Article 128 in a new edition of the Code of Administrative Responsibility.
Now, driving transport vehicles on sidewalks, pedestrian and bicycle lanes, green areas, and non-compliance with road signs and other traffic rules will be subject to responsibility.
As the senators highlighted, the adoption of the Law serves to ensure road traffic safety, prevent road accidents, and create additional conveniences for the movement of public transport on the roads.