O‘rmon yong‘inlari to‘rt kishining o‘limiga sabab bo‘lgan.
Janubiy Koreyada to‘rt kishining hayotiga zomin bo‘lgan o‘rmon yong‘inlari tufayli mamlakatda favqulodda holat e’lon qilindi. Bu haqda Yonhap xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 22 mart kuni soat 18:00 dan boshlab Ulsan metropoliyasi, Kyonsan-Pukto va Kyonsan-Namdo provinsiyalarida tabiiy ofat rejimi e’lon qilingan.
Yong‘in oqibatida o‘t o‘chirish xizmatining to‘rt nafar xodimi halok bo‘ldi. Olti kishi, jumladan, bir nafar mahalliy fuqaro jabrlangan. 1500 ga yaqin odam evakuatsiya qilingan, 260 kishi uy-joyini yo‘qotib, vaqtinchalik yashash punktlariga joylashtirilgan.
Yong‘in 21 mart kuni Seuldan 250 kilometr janubi-sharqda joylashgan Sancheong okrugida boshlangan va boshqa hududlarga tarqalgan. Ertasi kuni esa yong‘in o‘choqlarining taxminan 70 foizini o‘chirishga muvaffaq bo‘lingani. Ammo kuchli shamol ko‘tarilib, bu ko‘rsatkich 35 foizga tushgan.
Tabiiy ofatdan zarar ko‘rgan hududlarda temir yo‘l qatnovi vaqtincha to‘xtatilgan. Hozirgacha jami 3286,11 gektar yer — taxminan 4600 ta futbol maydoniga teng hudud yonib ketgan.

A state of emergency has been declared in South Korea.
South Korea declared a state of emergency due to forest fires that have claimed the lives of four people. This was reported by Yonhap.
It was announced that from 18:00 on March 22, a natural disaster regime was declared in the Ulsan metropolitan area, Gyeongsangbuk-do, and Gyeongsangnam-do provinces.
As a result of the fire, four firefighters lost their lives. Six people, including one local citizen, were injured. About 1,500 people were evacuated, and 260 people lost their homes and were placed in temporary accommodations.
The fire started on March 21st in Sanchong county, located 250 kilometers southeast of Seoul, and spread to other areas. The following day, approximately 70 percent of the fire sources had been successfully extinguished. However, strong winds blew, and this figure dropped to 35 percent.
Rail services in the affected areas have been temporarily suspended due to the natural disaster. So far, a total of 3,286.11 hectares of land — roughly equivalent to 4,600 football fields — has been burned.