Odamlarni "Haj"ga yuboraman deb 37,2 ming dollar pulini olganlar ushlandi
Toshkent shahar IIBB Matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Toshkent shahar Uchtepa tumanida joylashgan “Mahdiy turizm” MJCH xodimi 1995 yilda tug‘ilgan A.J. to‘rt nafar fuqaroga “Haj” safariga yuborishni va’da qilgan.
A.J. MCHJning ushbu faoliyat turi bilan shug‘ullanishga litsenziyasi yo‘qligini bila turib, ulardan aldov yo‘li bilan 27,200 AQSH dollarini olayotgan paytida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Yana bir noqonuniy holat poytaxtning Shayxontohur tumanida qayd etilgan. “Sohil turizm” MJCH direktori 1991 yilda tug‘ilgan S.N. ikki nafar fuqaroning ishonchiga kirib, ularni “Haj” safariga yuborishni va’da qilib, bunday faoliyat turi bilan shug‘ullanishga litsenziyasi bo‘lmasada, 10,000 AQSH dollarini olgan vaqtida xolislar ishtirokida ushlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilishlik uchun Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga taqdim etildi.
"Hurmatli fuqarolar, agar siz ushbu shaxslardan va sayyohlik firmalaridan jabr ko‘rgan bo‘lsangiz Toshkent shahar IIBB ning 71-206-43-02 raqamiga yoki 102 raqami orqali murojaat qilishingizni so‘raymiz", deyiladi xabarda.

People who took $37,200 claiming they would send others for "Hajj" have been arrested.
According to the Press Service of the Tashkent City Police Department, an employee of "Mahdiy turizm" LLC, born in 1995, A.Zh., promised to send four citizens on a “Hajj” pilgrimage, in Tashkent city's Uchtepa district.
Knowing that the LLC did not have a license to engage in this type of activity, A.Zh. was caught in the act of fraudulently obtaining $27,200 US dollars from them, with material evidence.
Another illegal case was recorded in the capital's Shaykhontohur district. The director of "Sohil turizm" LLC, born in 1991, S.N., gained the trust of two citizens by promising to send them on a “Hajj” pilgrimage, and despite not having a license for this type of activity, was detained while receiving $10,000 US dollars, in the presence of witnesses.
The documents gathered on these cases have been submitted to the Economic Crimes Department for legal decision-making.
"Dear citizens, if you have been harmed by these individuals or tourist companies, we ask you to contact the Tashkent City Police Department at the number 71-206-43-02 or through 102," the report says.