Zargarlar mol-mulk va yer solig‘idan ozod etiladi
Qonun (O‘RQ-1059-son, 18.04.2025 y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Qonun bilan Soliq kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra, 2024 yil 1 sentyabrdan 2027 yil 1 sentyabrgacha “Hunarmand” uyushmasining a’zolari uchun belgilangan soliq imtiyozlarining zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadigan va "O‘zbekzargarsanoati" uyushmasining a’zolari bo‘lgan YATTlarga nisbatan ham tatbiq etilishi belgilandi.
Shuningdek, mazkur YATTlarning ishlab chiqarishda foydalaniladigan ko‘chmas mulk obyektlari hamda yer uchastkalari mol-mulk solig‘i va yer solig‘idan ozod etiladi.
“Qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlar to‘g‘risida” gi qonunga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, affinaj korxonalari qo‘shimcha ruxsat berish tartib-taomillaridan o‘tmay quyidagi huquqlarga ham ega bo‘lishi ko‘zda tutildi:
• zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilarga qimmatbaho metallarni qulay shakllar va hajmlarga keltirgan holda realizatsiya qilish;
• qimmatbaho metallardan suvenir tangalarni ishlab chiqarish va realizatsiya qilish.
Bundan tashqari, zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilar o‘zlari qimmatbaho metallardan yasagan zargarlik buyumlarining yarim tayyor mahsulotlarini boshqa zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilarga realizatsiya qilish huquqiga egaligi belgilandi.
Bunda yarim tayyor mahsulotlarni realizatsiya qilish qiymati zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilar tomonidan London qimmatbaho metallar bozori uyushmasining ertalabki fiksingi bahosidan va Markaziy bankning hisob-kitob amalga oshirilayotgan kundagi kursidan kam bo‘lmagan miqdorda mustaqil ravishda belgilanishi ko‘rsatib o‘tildi.

The law (Uzbekistan Law No. ЎРҚ-1059 dated 18.04.2025) introduced amendments and supplements to certain legislative documents. The Ministry of Justice reported this.
According to the amendments to the Tax Code introduced by the law, from September 1, 2024 to September 1, 2027, tax privileges that are set for members of the “Craftsman” association will also be applied to individual entrepreneurs who are engaged in the production of jewelry items and are members of the "Uzbekjewelryindustry" association.
In addition, immovable property objects and land plots used by these individual entrepreneurs in production will also be exempt from property and land taxes.
According to the addition to the law “On precious metals and precious stones”, refining enterprises were envisaged to have the following rights without undergoing additional authorization procedures:
- to realize precious metals to jewelers in convenient forms and volumes;
- to produce and realize commemorative coins made of precious metals.
In addition, jewelers were determined to have the right to realize semi-finished products made of precious metals to other jewelers.
In this case, the value of the realization of semi-finished products is to be independently determined by the jewelers not less than the London precious metals market association’s morning fixing price and the Central Bank's exchange rate on the day the calculation is made.