Markaziy Osiyo yetakchilari Ostonada Italiya bilan sammit o‘tkazadi
Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorjiya Meloni Prezident Qosim-Jomart To‘qayevning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan Qozog‘istonda bo‘ladi.
'Markaziy Osiyo yetakchilari Ostonada Italiya bilan sammit o‘tkazadi'ning rasmi
27 aprel kuni Qozog‘iston poytaxti Ostona shahrida birinchi Markaziy Osiyo – Italiya sammiti bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Oqo‘rda matbuot xizmati ma’lum qildi.
Bildirilishicha, Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorjiya Meloni Prezident Qosim-Jomart To‘qayevning taklifiga binoan 26-27 aprel kunlari rasmiy tashrif bilan Qozog‘istonda bo‘ladi.
“Oliy darajadagi muzokaralar davomida tomonlar Qozog‘iston-Italiya strategik sherikligini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishni rejalashtirmoqda”, deyiladi xabarda.
Ma’lumot uchun, joriy yilning 3-4 aprel kunlari Samarqandda Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi birinchi sammiti bo‘lib o‘tgandi. Unda Markaziy Osiyo davlatlari yetakchilari hamda Yevropa kengashi prezidenti Antoniu Koshta, Yevrokomissiya prezidenti Ursula fon der Lyayen va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso qatnashdi. Sammit natijasida Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.

Central Asian leaders will hold a summit with Italy in Astana.
Italian Prime Minister Giorgia Meloni will visit Kazakhstan on an official visit at the invitation of President Kassym-Jomart Tokayev.
Image of 'Central Asian leaders will hold a summit with Italy in Astana.'
On April 27, the first Central Asia – Italy summit will take place in the capital of Kazakhstan, Astana. This was announced by the press service of the Akorda.
It is reported that the Prime Minister of the Republic of Italy, Giorgia Meloni, will be in Kazakhstan on an official visit on April 26-27, following the invitation of President Kassym-Jomart Tokayev.
“During the high-level negotiations, the parties plan to discuss prospects for developing the Kazakhstan-Italy strategic partnership,” the report says.
For your information, the first Central Asia – European Union summit took place on April 3-4 of this year in Samarkand. It was attended by the leaders of the Central Asian countries and the President of the European Council, Antonio Costa, the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, and the President of the European Bank for Reconstruction and Development, Odile Renaud-Basso. As a result of the summit, relations between the European Union and Central Asia were elevated to the level of strategic partnership.