Mehnat migratsiyasida bo‘lgan fuqarolarga subsidiya va kreditlar ajratish tartibi belgilandi
'Mehnat migratsiyasida bo‘lgan fuqarolarga subsidiya va kreditlar ajratish tartibi belgilandi'ning rasmi
“O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini xorijda tashkillashtirilgan tartibda ishga joylashtirish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (252-son, 22.04.2025 y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Qarorga ko‘ra, "Xorijga ishga tayyorlash markazi" tashkil etiladi va unda "Yagona darcha" tamoyili asosida mehnat migratsiyasiga doir xizmatlar ko‘rsatiladi.
Shuningdek, yo‘lovchi avtobuslar sonini ko‘paytirish orqali xorijga vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ketayotgan va qaytayotgan fuqarolarni tashishda arzon va tartibli transport qatnovi yo‘lga qo‘yiladi.
Qaror bilan “Xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ketayotgan hamda mehnat migratsiyasida bo‘lgan fuqarolarga subsidiya, kompensatsiya va kreditlar ajratish tartibi to‘g‘risida” gi Nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, subsidiya va kompensatsiyalar "Xorijda ish" mehnat migratsiyasi elektron dasturiy majmuasida ro‘yxatdan o‘tgan va tashkillashtirilgan holda mehnat migratsiyasiga ketayotgan fuqarolarga quyidagi xarajatlarni qoplash bo‘yicha ajratiladi, jumladan:
• chet tillari va (yoki) kasb bo‘yicha malaka imtihonlarini topshirish xarajatlarini qoplash uchun, ular muvaffaqiyatli topshirilganda va sertifikat olinganda – BHM ning 3 baravarigacha;
• xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirishga "ishchi viza"ni rasmiylashtirish xarajatlarini qoplash uchun - BHMning 5 baravarigacha;
• yo‘l chiptasini xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun - BHMning 2 baravarigacha miqdorda;
• nemis, ingliz, yapon va koreys tillari bo‘yicha kamida B1 yoki unga tenglashtirilgan darajadagi xalqaro sertifikat olgan bitiruvchilari eng ko‘p bo‘lgan 50 nafargacha o‘qituvchiga - 50 million so‘m miqdorida.
Vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun tashkillashtirilgan holda rivojlangan mamlakatlarga chikib ketayotgan fuqarolarga tijorat banklari tomonidan 10 million so‘mgacha Markaziy bankning asosiy stavkasidan 4 foiz bandga yuqori stavkada 2 yil muddatga mikrokreditlar ajratiladi.

The procedure for allocating subsidies and credits to citizens involved in labor migration has been established.
A government resolution was adopted on this matter.
Image of 'The procedure for allocating subsidies and credits to citizens involved in labor migration has been established.'
“Measures to further improve the system of organizing the employment of citizens of the Republic of Uzbekistan abroad” Government decree (No. 252, April 22, 2025) was adopted. The Ministry of Justice reported about this.
According to the decision, a "Training Center for Work Abroad" will be established and services related to labor migration will be provided based on the "Single Window" principle.
Also, by increasing the number of passenger buses, cheap and orderly transportation will be arranged for citizens going to and returning from temporary labor activities abroad.
With the decision, the Regulation on the procedure for allocating subsidies, compensations, and loans to citizens going abroad for labor activities and those in labor migration was approved.
According to the Regulation, subsidies and compensations for the following expenses will be allocated to the citizens registered in the "Work Abroad" labor migration electronic program suite and going to labor migration in an organized manner, including:
• for covering the expenses of taking language and (or) professional qualification exams, up to 3 times the Basic Calculation Amount (BCA) when they are successfully passed and a certificate is obtained;
• for covering the expenses of formalizing a "work visa" for labor activities abroad - up to 5 times the BCA;
• for covering the expenses related to purchasing a travel ticket - up to 2 times the BCA;
• for up to 50 teachers who have obtained an international certificate of at least a B1 level or equivalent in German, English, Japanese, and Korean languages - 50 million Uzbek som.
Commercial banks will grant microcredits up to 10 million Uzbek soms for 2 years at an interest rate 4 percent higher than the Central Bank's key rate to citizens going to developed countries for temporary labor activities in an organized manner.