Turkiyada zilzila vaqtida qo‘rquv sabab 151 kishi balandlikdan sakragan
Istanbul sohili yaqinida 6,2 ballik zilzila sodir bo‘ldi, natijada Turkiya megapolisida vahima yuzaga keldi, deb xabar berdi rasmiylar.
'Turkiyada zilzila vaqtida qo‘rquv sabab 151 kishi balandlikdan sakragan'ning rasmi
Turkiyadagi zilzila vaqtida 151 nafar shaxslar qo‘rquv sabab balandlikdan sakragan holda tan jarohati olib, kasalxonalarda davolanmoqda. Ularga hech qanday hayotiy xavf yo‘q. Chorshanba kuni Istanbul sohili yaqinida 6,2 ballik zilzila sodir bo‘ldi, natijada Turkiya megapolisida vahima yuzaga keldi, deb xabar berdi rasmiylar.
Zilzila Marmara dengizi hududida, Istanbuldan taxminan 70 kilometr (40 mil) g‘arbda joylashgan Silivri shahri yaqinida ro‘y bergan. Turkiyaning Favqulodda holatlar va tabiiy ofatlar boshqarmasi (AFAD) ma’lum qilishicha, zilziladan so‘ng bir necha mahalliy turtishlar ham kuzatilgan.
Istanbul ma’muriyatining bayonotiga ko‘ra, hech kim halok bo‘lmagan, ammo “vahima tufayli baland joylardan sakragan” 151 kishi jarohat olgan.
Hech qanday turarjoy binolariga zarar yetmagani aytilgan, ammo Fath tumanida tashlab ketilgan bitta eski bino vayron bo‘lgan.
Turkiya ichki ishlar vaziri Ali Yerlikayaning ta’kidlashicha, zilzila 13 soniya davom etgan va yer yuzasidan 7 kilometr chuqurlikda sodir bo‘lgan. Hozirgacha 51 marta silkinish qayd etilgan, ular orasida eng kuchlisi 5,9 ballni tashkil qilgan.
“Iltimos, ehtimoliy mahalliy silkinishlarga nisbatan hushyorlikni yo‘qotmang”, — deb yozgan Yerlikaya ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida.
Jami 6 100 ta favqulodda qo‘ng‘iroq kelib tushgan, deya qo‘shimcha qildi u, ularning aksariyati ma’lumot so‘rovlari bo‘lgan.
CNN Turk telekanalidagi boshlovchi Meltem Bozbeyog‘lu to‘g‘ridan-to‘g‘ri efirda bo‘lgan paytda studiya silkinishlardan larzaga kelgan.
Eslatib o‘tamiz, 2023 yil fevral oyida Turkiya so‘nggi yuz yillikdagi eng halokatli zilzilalardan biriga duch kelgan edi. 7,8 ballik zilzila Janubiy Gazintep viloyatidagi Nurdag‘idan 23 kilometr (14,2 mil) sharqda, yer ostidagi 24,1 kilometr (14,9 mil) chuqurlikda ro‘y bergan edi.
Ushbu zilzila shimoliy Suriyani ham qamrab olgan, natijada ikki mamlakatda 50 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan edi.
Turkiya ikki yirik geologik faol xatlar — Shimoliy Anatoliya va Sharqiy Anatoliya faltiqlari orasida joylashgan bo‘lib, dunyodagi seysmik jihatdan eng xavfli mintaqalardan biri hisoblanadi. Bu holat Istanbulning zilzilaga tayyorligi borasida xavotirlarni yanada kuchaytirgan.
Vizantiya va Usmonli imperiyalarining sobiq poytaxti bo‘lgan Istanbulda taxminan 16 million kishi istiqomat qiladi. Geologik Jamiyat ma’lumotiga ko‘ra, shahar Shimoliy Anatoliya faltiqiga juda yaqin joylashgan — faltiq Istanbulga 20 kilometr (12,4 mil) masofada o‘tib, Marmara dengizi orqali o‘tadi.
Tarixda ushbu faltiq bir necha halokatli zilzilalarga sabab bo‘lgan. Jumladan, 1999 yilda Istanbul yaqinidagi Izmit shahrida 7,6 ballik zilzila sodir bo‘lib, 17 mingdan ziyod odam halok bo‘lgan va taxminan 500 ming kishi boshpanasiz qolgan.
Zilzila Yer qobig‘ining kutilmaganda siljishi tufayli yuzaga keladi, bunda energiya seysmik to‘lqinlar orqali tarqalib, odamlar, binolar va infratuzilmaga kuchli ta’sir ko‘rsatadi.
Ushbu to‘lqinlar va yer qimirlash xususiyatlari zilzilaning magnitudasini belgilaydi. Eng keng tarqalgan o‘lchov shkalasi bo‘yicha 6,0 — 6,9 ballik zilzilalar “kuchli” deb tasniflanadi.

151 people jumped from heights due to fear during earthquake in Turkey
On Wednesday, a 6.2 magnitude earthquake struck near the coast of Istanbul, causing panic in the Turkish metropolis, officials reported.
Image of '151 people jumped from heights due to fear during earthquake in Turkey'
During the earthquake in Turkey, 151 people were injured after jumping from heights due to fear and are being treated in hospitals. There is no life threat to them. On Wednesday, a 6.2 magnitude earthquake struck near the coast of Istanbul, causing panic in the Turkish metropolis, officials reported.
The earthquake occurred in the Marmara Sea region, near the city of Silivri, located approximately 70 kilometers (40 miles) west of Istanbul. According to Turkey's Department of Emergency Situations and Disasters (AFAD), several local shocks were also observed after the earthquake.
According to the Istanbul administration, no one was killed, but 151 people were injured who "jumped from high places due to panic."
It was reported that no residential buildings were damaged, but one abandoned old building in Fath district was destroyed.
Turkish Interior Minister Ali Yerlikaya stated that the earthquake lasted 13 seconds and occurred at a depth of 7 kilometers from the Earth's surface. So far, 51 tremors have been recorded, the strongest of which was 5.9 points.
"Please do not lose your vigilance in anticipation of possible local tremors," Yerlikaya wrote on her social media page.
A total of 6,100 emergency calls were received, he added, most of which were information requests.
The studio was shaken by the tremors while host Meltem Bozbeyoğlu on CNN Turk was on live.
Recall that in February 2023, Turkey faced one of the most devastating earthquakes in the last century. The 7.8 magnitude earthquake occurred 23 kilometers (14.2 mi) east of Nurdagi in the South Gazintep region, at an underground depth of 24.1 kilometers (14.9 mi).
This earthquake also affected northern Syria, resulting in the deaths of more than 50,000 people in both countries.
Turkey is located between two major geologically active valleys - the North Anatolian and East Anatolian valleys - and is considered one of the most seismically hazardous regions in the world. This situation has further increased concerns about Istanbul's preparedness for the earthquake.
Istanbul, the former capital of the Byzantine and Ottoman empires, has a population of approximately 16 million. According to the Geological Society, the city is located very close to the North Anatolian Faltic - the faltic runs 20 kilometres (12.4 mi) to Istanbul and passes through the Sea of Marmara.
Throughout history, this fault has caused several devastating earthquakes. In particular, in 1999, a 7.6 magnitude earthquake occurred in the city of Izmit near Istanbul, killing more than 17,000 people and leaving approximately 500,000 homeless.
An earthquake occurs due to an unexpected displacement of the Earth's crust, during which energy is dispersed through seismic waves, causing a strong impact on people, buildings, and infrastructure.
These waves and seismic properties determine the magnitude of the earthquake. According to the most common scale of measurement, earthquakes with a magnitude of 6.0-6.9 are classified as "strong."