Eronda ota qizini pichoqlab o‘ldirdi
Eronning Tehron viloyatiga qarashli Islomshahr shahrida erkak o‘zining 18 yoshli qizi Fotima Sultoniyni go‘zallik salonida ishlayotganini bilib qolganidan so‘ng omma oldida pichoqlab o‘ldirdi. Bu haqda Eronning “IranWire” muxolifat nashri xabar berdi.
Nashr manbalariga ko‘ra, Sultoniy otasining salbiy munosabatidan qo‘rqqani uchun go‘zallik salonida yashirincha ishlay boshlagan. Aytilishicha, erkak ilgari ham xotini va qiziga nisbatan muntazam zo‘ravonlik qilgan.
U go‘zallik salonining manzilini qizining Instagram sahifasida qoldirilgan bron qilish uchun telefon raqami orqali aniqlagan. Joriy yil 18 aprel kuni ertalab u salonga borgan. Sultoniy otasini ko‘rib qolib, onasiga qo‘ng‘iroq qilishga ulguradi.
Ayollar huquqlarini himoya qiluvchi faol Pardis Robiy ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida voqea guvohlarining so‘zlarini keltirgan. Ular erkakning salon ichiga kirib, qizini mijozlar va xodimlar ko‘z o‘ngida bir necha marta pichoqlagani, so‘ng uning boshini kesmoqchi bo‘lgani, ammo atrofdagilar baqirgach, qochib ketganini aytgan. Shundan so‘ng u xotiniga qo‘ng‘iroq qilib, “Men seni bu g‘am bilan qoldiraman”, degan.
Boshqa bir muxolif nashr – HRANA ma’lumotiga ko‘ra, erkak qo‘lga olingan va unga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
“IranWire”ning “Etemad” gazetasiga tayanib yozishicha, 2023 yil martdan sentyabrigacha bo‘lgan davrda Eronning o‘zida qarindoshlar yoki oila a’zolari tomonidan 78 ayol o‘ldirilgan. “Shargh” gazetasi ma’lumotiga ko‘ra, 2021 yildan 2023 yilgacha kamida 165 ayol o‘z oilasi ichida erkaklar tomonidan o‘ldirilgan.

In the city of Islamshahr, located in the Tehran province of Iran, a man publicly stabbed his 18-year-old daughter, Fatima Soltani, to death after finding out she was working in a beauty salon. This was reported by the Iranian opposition publication “IranWire” here.
According to the publication's sources, Soltani began working at the beauty salon in secret because she feared her father's negative reaction. It is said that the man had previously been regularly violent towards his wife and daughter.
He found out the location of the beauty salon through a phone number left for booking appointments on his daughter's Instagram page. On the morning of April 18th of this year, he went to the salon. Upon seeing her father, Soltani managed to call her mother.
Women's rights activist Pardis Rabi shared the testimonies of witnesses to the event on her social media pages. They reported that the man entered the salon and stabbed his daughter several times in front of customers and employees, then attempted to decapitate her, but fled when people around started screaming. Following this, he called his wife and said, “I leave you with this sorrow.”
According to another opposition publication - HRANA, the man has been arrested and a criminal case has been initiated against him.
Based on information referenced by “IranWire” from the “Etemad” newspaper, from March to September 2023 alone, 78 women in Iran were killed by relatives or family members. According to the “Shargh” newspaper, from 2021 to 2023, at least 165 women were killed by men within their own families.