Rossiya Ukrainaga qarshi urushdagi qo‘llab-quvvatlovi uchun Shimoliy Koreyaga kamida bitta "Pansir" sinfidagi havo hujumidan mudofaa tizimini taqdim etgan. Bu haqda 11 ta davlat, jumladan, AQSH va Janubiy Koreya tomonidan tashkil etilgan Sanksiyalar monitoringi bo‘yicha xalqaro guruh (MSMT) hisobotida so‘z boradi.
Ma’lum qilinishicha, guruh razvedka xizmatlari ma’lumotlaridan foydalanadi, hisobot esa asosan Rossiyaning Shimoliy Koreya bilan hamkorligiga bag‘ishlangan.
MSMT ma’lumotlariga ko‘ra, samolyotlar, vertolyotlar, qanotli raketalar va dronlarni yo‘q qilish uchun mo‘ljallangan "Pansir" Shimoliy Koreya havo hujumidan mudofaa tizimini sezilarli darajada kuchaytiradi. Janubiy koreyalik deputatlardan birining aytishicha, yangi "Chxyo Xyon" esminetsiga o‘rnatilgan qurol Rossiyaning "Pansir"iga o‘xshab ketadi.
Hisobotda, shuningdek, Rossiya KXDRga zamonaviy radioelektron kurash vositalari va signallarni to‘sish uskunalarini yetkazib bergan, bundan tashqari, uning ballistik dasturi rivojiga ko‘maklashmoqda. Shu bilan birga, Moskva Pxenyanga raketa sinovlari natijalari bo‘yicha tahliliy ma’lumotlar taqdim etyapti, bu esa ularning nishonga yo‘naltirish aniqligini oshirishga yordam beradi. Ammo bunday harakat BMT Xavfsizlik Kengashining Pxenyanga qarshi qabul qilgan rezolyutsiyalarini ochiqdan-ochiq buzishdir — ushbu rezolyutsiyalar uchun Rossiyaning o‘zi ham doimiy a’zo sifatida ovoz bergan.
AQSH Kongressi tahlil xizmati (CRS) vakillarining fikricha, Rossiya tomonidan texnik qo‘llab-quvvatlov KXDRning yadroviy potensialini ham sezilarli darajada oshirgan. CRS e’lon qilgan hisobotda keltirilishicha, Pxenyan 90 tagacha yadroviy kallak ishlab chiqarish uchun yetarlicha material yig‘ib bo‘lgan, ularning 50 ga yaqini allaqachon yig‘ilgan bo‘lishi mumkin.
Tahlilchilarning ta’kidlashicha, Rossiya yordami KXDR tomonidan Kursk oblasti janglarida qatnashish uchun yuborilgan 14 ming harbiy xizmatchi uchun qisman kompensatsiya hisoblanadi. 2023 yil sentyabrdan beri Shimoliy Koreya Rossiyaga harbiy yuklar ortilgan 20 mingdan ziyod konteynerni yuborgan. Ular 9 millionga yaqin artilleriya o‘q-dorilari, 100 dan ortiq ballistik raketalar va 200 dan ziyod og‘ir artilleriyani o‘z ichiga oladi. Janubiy Koreyaning KIDA tahlil markazi hisob-kitoblariga ko‘ra, KXDR 20 milliard dollardan ortiq pul ishlab olgan.

Russia has provided North Korea with at least one "Pantsir" class air defense system in support for its war against Ukraine. This is discussed in a report by an international group on sanctions monitoring (MSMT) organized by 11 countries, including the USA and South Korea here.
It is reported that the group relies on intelligence service information, with the report primarily focusing on Russia's cooperation with North Korea.
According to MSMT data, the "Pantsir" significantly strengthens North Korea's air defense capability against airplanes, helicopters, cruise missiles, and drones. According to one South Korean lawmaker, the weaponry mounted on the new "Cheo Yeon" destroyer resembles Russia's "Pantsir".
The report also states that Russia has supplied North Korea with modern radio-electronic warfare devices and signal jamming equipment, in addition, it is assisting with the development of its ballistic program. Moreover, Moscow is providing Pyongyang with analytical data based on missile test results, which helps to improve their targeting accuracy. However, such actions blatantly violate the resolutions adopted against Pyongyang by the UN Security Council — resolutions for which Russia itself has voted as a permanent member.
According to representatives of the US Congressional Research Service (CRS), Russia's technical support has also significantly increased North Korea's nuclear potential. According to a report published by CRS, Pyongyang has accumulated enough material to produce up to 90 nuclear warheads, nearly 50 of which may have already been assembled.
Analysts emphasize that Russia's assistance is partially considered compensation for the 14,000 military personnel North Korea sent to participate in the battles in the Kursk region. Since September 2023, North Korea has sent more than 20,000 containers loaded with military cargo to Russia. These include close to 9 million artillery shells, more than 100 ballistic missiles, and over 200 pieces of heavy artillery. According to calculations by South Korea's KIDA analysis center, North Korea has earned over 20 billion dollars.