Qo‘shni davlat fuqarosi ilonlarni respublikadan olib chiqmoqchi bo‘layotganda, "Navoiy" chegara bojxona postida to‘xtatib qolingan.
'Navoiyda "Qizil kitob"ga kiritilgan 15 ta ilonni noqonuniy olib ketayotgan shaxs ushlandi'ning rasmi
Navoiyda "Qizil kitob"ga kiritilgan 15 ta ilonni noqonuniy olib ketayotgan shaxs ushlandi. Bu haqda Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi hamda Ekologiya vazirligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, o‘tkazilgan tezkor tadbirda "Navoiy" chegara bojxona posti orqali O‘zbekistondan chiqib ketayotgan qo‘shni davlat fuqarosi 15 bosh tirik bo‘g‘ma ilonlarni tegishli ruxsatnomalarsiz olib chiqmoqchi bo‘lgan vaqtida to‘xtatib qolindi.
Unga tegishli 10 litr hajmli yelim idishga joylangan mazkur ilonlar "sharq bo‘g‘ma iloni" zotiga mansub bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasida Ustyurt platosi, Janubiy Orolbo‘yi, Vozrojdeniya yarimoroli, Markaziy Qizilqum, Zarafshon vodiysi, Qarshi cho‘li, Zarafshon tog‘i, Qashqadaryo, Jizzax viloyati (Zomin tumani), Sirdaryo viloyati cho‘llari, Toshkent viloyatidagi tog‘ yonbag‘irlari, Farg‘ona vodiysi, Surxondaryo viloyatining tekislik va tog‘oldi qismida uchraydi.

A person was arrested in Navoiy for illegally transporting 15 snakes listed in the "Red Book". This was reported by the Tashkent regional customs department and the Ministry of Ecology.
It was reported that during a swift operation, a citizen of a neighboring country was stopped while trying to take out 15 live boiga snakes without the proper permissions through the "Navoiy" border customs post as he was leaving Uzbekistan.
The mentioned snakes, placed in a 10-liter glue container, belong to the species of "eastern cat snake" and are found in the Republic of Uzbekistan in the Ustyurt plateau, the Southern Aral Sea region, the Renaissance peninsula, the Central Kyzylkum, the Zarafshan valley, the Karshi desert, the Zarafshan mountains, Kashkadarya, Jizzakh region (Zomin district), the deserts of Sirdarya region, the mountain slopes of the Tashkent region, the Fergana valley, and the flat and foothill areas of the Surkhandarya region.