Prezident Azim Latipov vafoti munosabati bilan hamdardlik yo‘lladi
Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi sohasi og‘ir judolikka uchradi. Taniqli fermer, “Azim Shofirkon yulduzi” fermer xo‘jaligining raisi, jamoat arbobi, O‘zbekiston Qahramoni Azim Shukurovich Latipov shu yil 6 iyunda 74 yoshida vafot etdi.
A.Latipov 1951 yil 5 iyunda Buxoro viloyatining Shofirkon tumanida tug‘ildi. O‘rta maktabni, keyinchalik Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash texnikumini tugatgach, mehnat faoliyatini Shofirkon tumanidagi “Buxoro” jamoa xo‘jaligida mexanik sifatida boshladi va ko‘p yillar davomida mazkur xo‘jalikda brigada boshlig‘i lavozimida samarali ish olib bordi.
O‘zining butun ongli hayoti va mehnat faoliyatini mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi rivojiga bag‘ishlagan mehnatkash inson 1996 yildan boshlab “Buxoro” jamoa xo‘jaligi raisi sifatida ish yuritib, o‘zining boy bilim va tajribasi, tashkilotchilik va jonkuyarlik fazilatlari bilan ko‘pchilikka ibrat va namuna bo‘lib, murakkab iqlim sharoitida g‘alla hosildorligini ikki barobar oshirishga erishdi.
Yurtimizda fermerlik harakatini shakllantirishda alohida jonbozlik ko‘rsatgan A.Latipov 2007 yilda “Azim Shofirkon yulduzi” fermer xo‘jaligini tashkil etdi va umrining oxiriga qadar uni muvaffaqiyatli boshqarib, tom ma’noda ilg‘or va zamonaviy, ko‘p tarmoqli xo‘jalikka aylantirdi. Zahmatkash fermerning sa’y-harakatlari, ezgu tashabbuslari bilan bu yerda o‘ziga xos tajriba maktabi yaratilib, xo‘jalik chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, bog‘dorchilik va polizchilik yo‘nalishlarida ham samarali faoliyat yuritmoqda. Hududda kam ta’minlangan oilalarning uylari ta’mirlanib, ularga g‘alla va oziq-ovqat mahsulotlari homiylik asosida yetkazib berilmoqda.
Azim Latipov haqiqiy xalq oqsoqoli sifatida doimo el-yurtning dardu tashvishlari bilan yashadi. U uzoq yillar davomida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining a’zosi, Xalq deputatlari Buxoro viloyati kengashi deputati sifatida milliy mustaqilligimizni mustahkamlash, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotimiz uchun zarur bo‘lgan muhim qonunlarni ishlab chiqish va amalga oshirishga, hududda keng ko‘lamli obodonchilik ishlarini olib borishga, aholi turmush darajasini yuksaltirishga katta hissa qo‘shdi.
A.Latipovning davlatimiz va xalqimiz oldidagi ulkan xizmatlari munosib taqdirlandi. U “Shuhrat” medali hamda Vatanimizning oliy nishoni – “O‘zbekiston Qahramoni” unvoni bilan mukofotlangan edi.

Our country's agriculture sector has suffered a heavy loss. The renowned farmer, chairman of the “Azim Shofirkon Star” farm, public figure, and Hero of Uzbekistan, Azim Shukurovich Latipov passed away on June 6 this year at the age of 74. died.
A.Latipov was born on June 5, 1951, in the Shofirkon district of Bukhara region. After finishing secondary school and later graduating from the Tashkent Irrigation and Agricultural Mechanization Technical School, he started his work life as a mechanic at the “Bukhara” collective farm in Shofirkon district and for many years effectively worked in the same farm as the brigade leader.
The hardworking man, who devoted his entire conscious life and labor activity to the development of our country's agriculture, from 1996 started managing the “Bukhara” collective farm as its chairman, becoming a role model for many with his vast knowledge and experience, organizational skills and dedication, and managed to double wheat yield under challenging climatic conditions.
In shaping the farming movement in our country, A.Latipov showed remarkable courage by establishing the “Azim Shofirkon Star” farming enterprise in 2007 and successfully managing it until the end of his life, transforming it into a truly progressive and modern, diversified farm. Thanks to the hard work and noble initiatives of this diligent farmer, a unique school of experience was created here, and the farm is conducting effective activities in livestock, poultry, fish farming, gardening, and vegetable growing. Homes of underprivileged families in the area are being repaired, and they are provided with grain and food products on a charitable basis.
Azim Latipov lived as a true elder of the people, always bearing the worries and troubles of the nation. For many years, he made a significant contribution to strengthening our national independence, advancing our socio-economic development by drafting and implementing critical laws, undertaking extensive landscaping works in the region, and improving the living standards of the population as a member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, and as a deputy of the People’s Deputies Council of Bukhara region.
The great services of A.Latipov to our state and people were rightfully honored. He was awarded the “Shuhrat” medal and the highest award of our Homeland – the "Hero of Uzbekistan" title.
The bright memory of the distinguished farmer, famous public figure, modest and noble man Azim Latipov will always be preserved in our hearts.