Toshkentda 110 mingta uy buziladimi?
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentda 110 mingta uy buzilishi boshlangani haqida xabarlar tarqaldi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi bu xabarlar asossiz ekanligini aytdi.
“Bu xabarlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi”, deyiladi vazirlik raddiyasida.
Qayd etilishicha, ayni kunlarda mamlakatda ko‘p qavatli uy-joy fondining seysmik holatini o‘rganish va baholash ishlari olib borilmoqda. Bu tadbirlar aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida profilaktik tarzda amalga oshirilmoqda.
Hozirda hech qanday rasmiy hujjatlarga ega bo‘lmagan bitta obyektda seysmik talablarga mos kelmaslik holati aniqlangan. Fuqarolar xavfsizligini ta’minlash maqsadida ushbu obyekt bo‘yicha belgilangan tartibda tegishli chora-tadbirlar ko‘rilgan.
“Ayni vaqtda ommaviy ravishda uy-joylarni buzishga oid hech qanday qaror yoki reja mavjud emas”, deyiladi xabarda.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi fuqarolardan ishonchsiz manbalar orqali tarqalayotgan asossiz xabarlarga ishonmaslik va rasmiy ma’lumotlarga tayanishni so‘radi. Shuningdek, yolg‘on axborot tarqatganlik uchun qonunchilikda javobgarlik belgilanganini eslatib o‘tdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘p kvartirali uylar soni 46 476 taga yetdi. Shundan besh qavatli va undan ortiq bo‘lgan uylar esa 12 604 tani yoki jamiga nisbatan 27,1 foizni tashkil etdi.
Prezident qarori bilan 2024 yil 1 iyundan MSK-64 shkalasi bo‘yicha 8 va undan yuqori ballik seysmik faol zonalarda yangi qurilishi rejalashtirilayotgan 5 qavatdan yuqori tibbiyot obyektlari hamda 9 qavatdan yuqori binolarni aktiv seysmik himoyalash qurilmalari, shu jumladan, seysmoizolyatsiya va dempfer uskunalari bilan loyihalash amaliyoti yo‘lga qo‘yilishi belgilangan.
Toshkent shahri hududi seysmik potensiali yuqori bo‘lgan zonada joylashgan bo‘lib, hududda magnitudasi M 6,5 ball va unda yuqori bo‘lgan zilzilalar sodir bo‘lish xavfi bor.

Reports have spread on social networks about the commencement of the demolition of 110,000 houses in Tashkent. The Ministry of Construction and Housing and Communal Services stated that these reports are unfounded.
“These reports do not correspond to reality,” says the Ministry's refutation.
It is noted that currently, the country is conducting studies and evaluations of the seismic condition of the multistoried housing fund. These measures are being carried out in a preventive manner to ensure the safety of the population.
At present, a case of non-compliance with seismic requirements has been identified in one object that does not have any official documents. Appropriate measures have been taken in accordance with the established procedure to ensure the safety of citizens regarding this object.
“Currently, there are no decisions or plans regarding the mass demolition of houses,” the report states.
The Ministry of Construction and Housing and Communal Services has asked citizens not to believe in unfounded reports spreading through unreliable sources and to rely on official information. It also reminded that the law prescribes liability for spreading false information.
According to the National Statistics Committee, as of January 1, 2025, the number of multi-apartment buildings reached 46,476. Of these, buildings of five stories or more accounted for 12,604 units, or 27.1 percent of the total.
By a presidential decree, from June 1, 2024, the construction of medical facilities of more than 5 stories and buildings of more than 9 stories in seismic activity zones of 8 or higher on the MSK-64 scale is planned to be equipped with active seismic protection systems, including seismic isolators and dampers.
The territory of Tashkent city is located in a zone with high seismic potential, where there is a risk of earthquakes with a magnitude of M 6.5 and higher occurring.