Markaziy bank asosiy stavkani 14 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldirdi
Markaziy bank boshqaruvi 2025 yil 12 iyunda asosiy stavkani yillik 14 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldirish to‘g‘risidagi qaror qabul qildi.
Ma’lum qilinishicha, so‘nggi oylardagi iqtisodiy faollik va iste’mol talabi dinamikalari hamda bazaviy inflyatsiyaning o‘sish tendensiyasi iqtisodiyotda inflyatsion bosimlar saqlanib qolayotganidan dalolat bermoqda. Bu, o‘z navbatida, umumiy inflyatsiyaning may oyidagi bir oz pasayishiga qaramasdan inflyatsiya prognozi trayektoriyasidan yuqori shakllanishiga sabab bo‘lmoqda. Mazkur sharoitda inflyatsion jarayonlarga energiya narxlari oshishining ikkilamchi ta’sirlarini pasaytirish va umumiy inflyatsiyaning barqaror pasayuvchi trendga o‘tishini ta’minlash maqsadida asosiy stavka joriy darajasida qoldirildi.
Yil boshidan o‘suvchi trendda shakllanib kelgan umumiy inflyatsiya darajasi may oyida o‘tgan yilgi energiya tariflari oshirilishining birlamchi ta’siri chiqib ketishi hisobiga pasayib, yillik 8,7 foizga teng bo‘ldi. Aholi va tadbirkorlarning inflyatsion kutilmalari umumiy inflyatsiyadan yuqori darajada shakllanmoqda.
Xizmatlar inflyatsiyasi tezlashishi hisobiga bazaviy inflyatsiyaning o‘suvchi dinamikasi davom etib, may oyida yillik 8,5 foizga yetdi. Iqtisodiyotda yalpi talab yuqoriligi sharoitida joriy energiya narxlari oshirilishining ikkilamchi ta’sirlari yuzaga chiqishi inflyatsion bosimlarning uzoqroq davom etishiga ishora beradi.
2025 yilning yanvar–may oylarida iqtisodiyotdagi yuqori faollik yalpi talabning shakllanishida asosiy omillardan biri bo‘ldi. Bu savdo va pullik xizmatlardan tushumlar va transchegaraviy pul o‘tkazmalari hajmlarining oshishi hamda banklararo tranzaksiyalar hajmi va ko‘chmas mulk savdosi bitimlari soni o‘sishida namoyon bo‘lmoqda.
Shuningdek, iqtisodiyotga kredit ajratish sur’atlarining yuqori darajada saqlanib qolayotgani va budjet xarajatlarining o‘sishi ham iqtisodiy faollikni rag‘batlantirishga hissa qo‘shmoqda. Ushbu omillar kelgusida yalpi talabni qo‘llab-quvvatlab, iqtisodiyotdagi narxlar darajasiga bosimni kuchaytirishi mumkin.
Jahon iqtisodiyotidagi noaniqliklar hamda xalqaro savdodagi keskinliklar natijasida ko‘p davlatlarda pul-kredit sharoitlari qat’iyligi uzoqroq davom etishi kutilmoqda. Shu bilan birga, so‘nggi oylardagi ayrim oziq-ovqatlar jahon narxlari o‘sishi kelgusida ichki narxlarga qo‘shimcha bosim yaratishi ehtimoli mavjud.
An’anaviy eksport tovarlari birja narxlarining yuqori darajada saqlanib qolishi va hamkor davlatlarda almashuv kursi mustahkamlanishi eksport tushumlari hamda transchegaraviy pul o‘tkazmalari o‘sishini qo‘llab-quvvatlamoqda. Bu, o‘z navbatida, mamlakatga xorijiy investitsiyalar oqimi oshishi bilan birga ichki valyuta bozorida takliflarning barqaror shakllanishiga xizmat qilib, kelgusi oylarda almashuv kursi tomonidan inflyatsiyaga bosimlarning kamayishiga hissa qo‘shadi.
Pul-kredit sharoitlarining joriy qat’iylik darajasi saqlab qolinishi kelgusida kreditlash hajmi o‘sishining mo‘tadillashuvi va depozitlarning yuqori o‘sish sur’atlari davom etishini ta’minlaydi. Bu yalpi talabni muvozanatlashtiruvchi va monetar omillarning inflyatsiyaga ta’sirini kamaytiruvchi ahamiyatga ega bo‘ladi.
Yuqorida keltirilgan omillarni hisobga olib, narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadidaMarkaziy bank boshqaruvi asosiy stavkani o‘zgarishsiz, 14 foiz darajasida qoldirish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Markaziy bank tomonidan o‘rta muddatli istiqbolda inflyatsiyaning 5 foizlik target darajasigacha pasayishiga erishish uchun pul-kredit sharoitlarining yetarli darajada qat’iyligi ta’minlanadi.
Iqtisodiyotdagi yalpi talab va ikkilamchi ta’sirlarning narxlarga oshiruvchi bosimlari kelgusi oylarda kutilganidan ko‘ra kuchayishi bo‘yicha ehtimollar va asoslar yuzaga kelgan taqdirda pul-kredit sharoitlari qat’iyligi qayta ko‘rib chiqilishi mumkin.

The Central Bank left the key rate unchanged at 14 percent.
The Central Bank's Board on June 12, 2025, made the decision to keep the key rate unchanged at 14 percent annually here.
It is reported that the dynamics of economic activity and consumer demand in recent months, as well as the rising trend of core inflation, indicate that inflationary pressures remain in the economy. Despite a slight decrease in overall inflation in May, this leads to inflation forming above the forecast trajectory. In this context, to mitigate the secondary effects of rising energy prices and ensure a stable declining trend in overall inflation, the key rate was maintained at its current level.
Since the beginning of the year, the general inflation rate has been forming an upward trend, and due to the primary effect of last year's energy tariff increases fading, it decreased to 8.7 percent annually in May. The inflation expectations of the population and businesses are forming at a higher level than the overall inflation.
Inflation in services accelerating led to the continuing upward dynamics of core inflation, reaching 8.5 percent annually in May. The conditions of high gross demand in the economy result in the emergence of secondary effects of the current energy price increases, indicating a longer duration of inflationary pressures.
High economic activity in the January–May period of 2025 was one of the main factors shaping gross demand. This was reflected in the increase in revenues from trade and paid services, volumes of cross-border money transfers, as well as in the growth of interbank transaction volumes and the number of real estate sales transactions.
Additionally, the high rates of credit allocation to the economy and the growth of budget expenditures are also contributing to stimulating economic activity. These factors may potentially support gross demand in the future, intensifying pressure on price levels in the economy.
Uncertainties in the world economy and tensions in international trade are expected to prolong the tightening of monetary conditions in many countries. Also, the recent rise in some food items' global prices may create additional pressure on domestic prices in the future.
The high level of traditional export goods' exchange prices and the strengthening of exchange rates in partner countries are supporting the growth of export revenues and cross-border money transfers. This, in turn, serves to form stable supply in the domestic currency market, contributing to the reduction of inflationary pressures from the exchange rate in the coming months.
The current level of monetary conditions' tightness will ensure the moderation of credit volume growth and the continuance of high deposit growth rates. This will play a significant role in balancing gross demand and reducing the monetary factors' impact on inflation.
Taking into account the factors mentioned above, the Central Bank's Board decided to keep the key rate unchanged at 14 percent to ensure price stability. The Central Bank will ensure sufficient tightness of monetary conditions to achieve the medium-term prospect of reducing inflation to the target level of 5 percent.
In case the prospects and bases for the price-increasing pressures from gross demand and secondary effects in the economy to intensify more than expected in the coming months, a reconsideration of the tightness of monetary conditions might be possible.