O‘zbekistonda kamera va radarlar orqali qayd qilingan huquqbuzarliklar bo‘yicha qaror bir oydan kechiktirib chiqarilgan bo‘lsa, jarima qo‘llanmaydi. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 17 iyundagi majlisida ma’lum qilindi.
Majlisda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
“Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 36-moddasi 3-qism bilan to‘ldirilib, unga muvofiq, yo‘l harakati qoidalari buzilganligi foto va video vositalari orqali qayd etilgan hollarda ma’muriy jazo huquqbuzarlik sodir etilgan kundan boshlab 1 oydan kechiktirmay, qaror ustidan shikoyat qilinganda esa 1 yildan kechiktirmay qo‘llanishi mumkin bo‘ladi. Ya’ni endilikda kamera va radar orqali aniqlangan huquqbuzarliklar uchun qaror 1 oydan kechiktirib chiqarilgan bo‘lsa jazo qo‘llanmaydi”, degan Qonunchilik palatasi Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi Jahongir Shirinov.
Majlisda qayd etilishicha, ayrim xorijiy davlatlarda ma’muriy huquqbuzarliklar sodir etganlik uchun jarima jazolaridan tashqari “og‘zaki ogohlantirish” va “ogohlantirish” jazosi borligi, bunda birinchi marta kam ahamiyatli ma’muriy huquqbuzarlik sodir etgan fuqarolarni jarimaga tortish o‘rniga, sodir etgan qilmishining ijtimoiy oqibatlarini tushuntirgan holda ogohlantirish amaliyotda bunday qilmishlar sodir etilishining oldini olishda yuqori natijalarga erishilayotganligi kuzatilmoqda.
Mazkur qonun loyihasi bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga “ma’muriy ogohlantirish” jazo chorasini kiritish va ijtimoiy xavfliligi kam bo‘lgan yo‘l harakati xavfsizligi bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchun ogohlantirish jazosini qo‘llashni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Jahongir Shirinovning bildirishicha, transport vositasini boshqarish jarayonida kamar taqmaslik, texnik ko‘rikdan o‘tkazmaganlik, tegishli jihozlar bilan ta’minlanmaganlik, boshqarish davomida telefondan foydalanish, monitordan foydalanish, to‘xtash va to‘xtab turish qoidalarini buzish, majburiy sug‘urta talablarini buzish, piyodalar va boshqa yo‘l harakati ishtirokchilarining yo‘l harakati qoidalariga amal qilmasligi kabi holatlar uchun bir yilda bir marta ogohlantirish qo‘llanadi.
Yo‘l chiziqlarini bosganlik kamera orqali qayd etilmaydi.
Ta’kidlanishicha, qonun loyihasi avtomobillardan foydalanishda aholiga qo‘shimcha qulayliklar yaratish, sohada fuqarolarni qiynab kelayotgan ayrim muammolarni bartaraf etishga qaratilgan. Majlisda qonun loyihasi deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda qabul qilindi.

If the decision for the traffic violation is delayed, the fine will be cancelled.
If the decision on violations recorded by cameras and radars in Uzbekistan is issued with a delay of one month, no fine is imposed. This was reported<="" a>="" at="" the="" meeting="" of="" legislative="" chamber="" oliy="" majlis="" on="" june="" 17th.<="" span="">
reported<="" a>="" at="" the="" meeting="" of="" legislative="" chamber="" oliy="" majlis="" on="" june="" 17th.<="" span="">
The meeting discussed the draft law on amendments and additions to the Code on Administrative Responsibility at its first reading.
“With the addition of part 3 to Article 36 of the Code on Administrative Responsibility, accordingly, administrative penalties for violations of traffic rules recorded by photo and video means can be applied without delay from the day the offence was committed, and upon appeal, within one year from the decision. That is, now, if the decision on violations detected by camera and radar is delayed by one month, no punishment will be applied,” said Jahongir Shirinov, the chairman of the Legislative Chamber’s Committee on the Fight Against Corruption and Judicial-Legal Issues.
As noted in the meeting, some foreign countries have “oral warning” and “warning” as punishments for administrative violations, in addition to fines, where first-time minor administrative offenders are subjected to a warning instead of a fine, explaining the social consequences of their actions, an approach which has been observed to yield high results in preventing such incidents.
This draft law introduces changes and additions into the Code on Administrative Responsibility, envisaging the implementation of “administrative warning” as a punishment and applying warning punishment for violations related to traffic safety with low social danger.
According to Jahongir Shirinov, a warning will be applied once a year for actions such as not wearing a seat belt during driving, not undergoing technical inspection, lack of requisite equipment, using phone or monitor while driving, violating stop and parking rules, breaking mandatory insurance requirements, pedestrians, and other traffic participants not adhering to traffic rules.
Crossing lane lines is not recorded by camera.
It is emphasized that the draft law is aimed at creating additional conveniences for the population in the use of cars, and at addressing some of the problems that have been troubling citizens in this field. The draft law was passed at its first reading by the deputies in the meeting.