Isroil va Eron o‘rtasidagi ziddiyat faqat diplomatik bayonotlar bilan cheklanmayapti. So‘nggi kunlarda siyosiy maydonga tashlangan eng shov-shuvli bayonotlardan biri — Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning “Eron hukumati nihoyatda zaif, bu urush rejim almashishiga olib kelishi mumkin” degan gapi bo‘ldi.
AQSH prezidenti Donald Tramp esa bunga qo‘shilib, “Agar hozirgi rahbariyat Eronga buyuklik olib kela olmayotgan bo‘lsa, unda almashsin”, deya ochiqchasiga rejim almashinuvini qo‘llab-quvvatladi.
Ammo mutaxassislar bu fikrga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda. Chunki:
Birinchidan, Eronda hokimiyatga “Islom inqilobi muhofizlari korpusi” kabi kuchlar kelishi mumkin. Bu esa mamlakatning tashqi siyosatini yanada agressivlashtiradi.
Ikkinchidan, Eron Liviya yoki Iroq yo‘lini bosib o‘tishi, ya’ni parchalanib, mintaqani yangi xavf ostiga qo‘yishi ehtimoli ham yo‘q emas.
G‘arbda bu ssenariylar allaqachon ko‘rilgan. Iroqdagi 2003-yilgi, Liviyadagi 2011-yilgi intervensiyalar bugun ham Yaqin Sharqni larzaga solib turibdi.
Germaniyaning GIGA instituti direktori Ekkart Verts bu borada shunday deydi:
“Tashqaridan tugma bosib rejimni almashtirish — bu juda shubhali g‘oya. Va u kerakli yo‘nalishda ketadimi-yo‘qmi — bu allaqachon ikkinchi masala.”

The conflict between Israel and Iran isn't limited to just diplomatic statements. One of the most sensational statements thrown into the political arena in recent days was from Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, saying “The Iranian government is extremely weak, this could lead to a regime change”.
US President Donald Trump, joining in, openly supported regime change saying, “If the current leadership cannot bring greatness to Iran, then it should change”.
However, experts are approaching this viewpoint with caution. Because:
Firstly, powers such as the “Islamic Revolutionary Guard Corps” could come into power in Iran. This would make the country's foreign policy even more aggressive.
Secondly, there’s also the possibility that Iran might follow the path of Libya or Iraq, meaning it could disintegrate and put the region under new threat.
These scenarios have already been observed in the West. The interventions in Iraq in 2003 and in Libya in 2011 are still causing tremors in the Middle East today.
Director of Germany's GIGA Institute, Eckart Woertz comments on the matter saying:
“Forcing a regime change from the outside — that's a very dubious idea. Whether it will go in the desired direction or not — that's already a secondary issue.”
The world needs new peaces, not new revolutions or wars. Yet, sharp statements in politics are still not surpassing the sounds of weapons.