Kiyevdagi oliy o‘quv yurtlaridan birining sobiq talabasi va uning otasi qo‘lga olingan.
Kiyevda Ukrainaning “Neptun” raketalari haqida ma’lumot olishga uringan Xitoy josuslari ushlandi. Bu haqda Ground News xabar berdi
Ma’lum qilinishicha, Kiyevda ikki nafar Xitoy fuqarosi – Kiyevdagi oliy o‘quv yurtlaridan birining sobiq talabasi va uning otasi qo‘lga olingan. Idora ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu shaxslar Xitoy xavfsizlik organlariga Ukrainaning RK-360MTS “Neptun” raketa majmuasiga oid maxfiy hujjatlarni yetkazishga harakat qilishgan.
"Sobiq talaba maxfiy hujjatlarni qo‘lga kiritish uchun mudofaa kuchlarining eng zamonaviy qurollarini ishlab chiqish bilan shug‘ullanadigan Ukraina fuqarosini yollashga uringan. U hujjatlarni olayotgan paytda ushlangan. Uning otasi esa 7 iyul kuni mamlakat hududiga kirib kelgan va ertasi kuni Xitoyning Kiyevdagi elchixonasiga borgan. U ham josuslikda gumon qilinmoqda", deyiladi Ukraina Xavfsizlik xizmati bayonotida.

In Kyiv, Chinese spies trying to obtain information about Ukraine's “Neptune” missiles were caught. This was reported by Ground News here.
It is reported that in Kyiv, two Chinese nationals – a former student of one of the higher educational institutions in Kyiv and his father were detained. According to the agency, these individuals attempted to deliver secret documents related to Ukraine's RK-360MC “Neptune” missile system to the Chinese security services.
"The former student tried to hire a Ukrainian citizen who was involved in the development of the most modern weapons of the defense forces, in order to obtain secret documents. He was caught in the act of receiving the documents. His father entered the country on July 7 and went to the Chinese embassy in Kyiv the next day. He is also suspected of espionage," says the statement from the Security Service of Ukraine.