Bu tanlov ortidan Qo‘shma Shtatlar yetakchisi milliarder Ilon Mask bilan kelishmovchilik yuzaga kelgani aytilmoqda.
'Tramp NASA rahbarligiga Transport vazirini vaqtincha tayinladi'ning rasmi
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Transport vaziri Shon Daffini NASA rahbari etib tayinladi.
Donald Trampga ko‘ra, Shon Daffi mamlakat infratuzilmasini tiklash borasida muhim loyihalarga bosh-qosh bo‘lgan mutaxassis sifatida endilikda AQSH Milliy aeronavtika va kosmik tadqiqotlar boshqarmasiga (NASA) ham vaqtincha rahbarlik qiladi.
“Shon nafaqat transport masalalarida, balki zamonaviy havo harakatini boshqarish, yo‘l va ko‘priklarni zamonaviylashtirishda ham o‘zini ko‘rsatdi. U NASA kabi tobora muhim ahamiyat kasb etayotgan tashkilotga, hatto qisqa muddatga bo‘lsa ham, ajoyib rahbar bo‘ladi”, — deya yozdi Tramp.
Avvalroq Tramp milliarderni tayinlagan edi
2024 yil dekabr oyida Tramp NASA rahbari lavozimiga SpaceX bilan hamkorlik qiluvchi milliarder-astronavt Jared Ayzekmanni ko‘rsatgan edi. U Ayzekmanning koinotga bo‘lgan ishtiyoqi va astronavtlik tajribasini yuqori baholagan. Biroq aprel oyida tasdiqlangan nomzod iyun oyida Tramp tomonidan bekor qilindi.
Mask – Tramp mojarosi orqasida turgan sababmi?
“Reatures” manbalariga ko‘ra, Ayzekman nomzodi Ilon Mask ta’sirida ilgari surilgan. Biroq Tramp va Mask o‘rtasidagi munosabatlar yomonlashganidan so‘ng, Tramp maslahatchilar bosimi ostida bu qarorini o‘zgartirishga majbur bo‘lgan.
Ma’lumot uchun, Mask yaqinda “Amerika” partiyasini tashkil etib, Kongressga kirib borishni maqsad qilgan. Bu esa Trampning siyosiy maydonida raqobatchi yuzaga kelganini anglatishi mumkin.

Former US President Donald Trump appointed Transportation Secretary Sean Duffy as the head of NASA.
According to Donald Trump, Sean Duffy, as an expert who has led major projects in restoring the country's infrastructure, will now also temporarily lead the US National Aeronautics and Space Administration (NASA).
"Sean has proven himself not only in transportation issues but also in managing modern air traffic and modernizing roads and bridges. He will be an excellent leader for an organization like NASA, which is gaining increasing importance, even if only for a short term," wrote Trump.
Earlier, Trump had appointed a billionaire
In December 2024, Trump had nominated billionaire astronaut Jared Isaacman, who collaborates with SpaceX, for the position of NASA head. He praised Isaacman's passion for space and his astronaut experience. However, the confirmed candidate was dismissed by Trump in June.
Is Musk the reason behind the Trump controversy?
According to "Reatures" sources, Isaacman's nomination was pushed forward under Elon Musk's influence. However, after relations between Trump and Musk deteriorated, Trump was forced to change his decision under pressure from advisors.
For reference, Musk recently formed the "America" party with the goal of entering Congress. This could indicate the emergence of a competitor in Trump's political arena.