AQSH Prezidenti Donald Tramp joriy yilning 1 avgust kunidan Kanadadan olib kiriladigan barcha mahsulotlarga 35 foiz boj solig‘i joriy etilishini e’lon qildi. Bu haqda AQSH rahbari o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida yozib qoldirdi.
Qayd etilishicha, Tramp ushbu qaror Kanadani AQSH bilan hamkorlik qilmagani va o‘z stavkalarini e’lon qilgani uchun joriy etilganini bildirgan.
“Kanada AQSH bilan hamkorlik qilish o‘rniga o‘zining boj stavkalarini kiritdi. Shu sababli, 1 avgustdan boshlab biz Kanadadan AQSHga olib kiriladigan mahsulotlarga alohida 35 foiz boj solig‘ini qo‘llaymiz – bu boshqa sohalarga tegishli bojlardan tashqari”,— deya yozgan AQSH rahbari.
Ma’lumot uchun, AQSH, Kanada va Meksika o‘rtasida tuzilgan savdo bitimiga kirmagan Kanadadan olib kiriladigan tovarlarga avval 25 foiz boj solig‘i mavjud edi.
Shuningdek, quvvat mahsulotlariga 10 foiz boj solig‘i qo‘llanilgan. Qolaversa, Tramp 2025 yilning iyun oyi oxirida Kanada bilan barcha savdo muzokaralarini to‘xtatganini e’lon qilgan.Sabab – Kanadaning raqamli xizmatlar solig‘ini joriy qilishi. Bu soliq 30 iyun kuni kuchga kirishi kerak edi.
Kanada hukumati esa bunga javoban muayyan po‘lat turlariga kvotalar joriy etdi hamda kvotadan ortiq import qilinadigan po‘latga 50 foizlik qo‘shimcha boj belgiladi.
Shu bilan birga, Kanada Moliya vaziri bu choralarning “AQSHning nohaq boj siyosatiga qarshi” choralar ekanini aytdi va ular milliy sanoatni himoya qilishga qaratilganini ta’kidladi.
Dunyo Bugun 04:05
'Senat Trumpning Eronga qarshi harakatlarini cheklashni rad etdi'ning rasmi
Senat Trumpning Eronga qarshi harakatlarini cheklashni rad etdi
AQSh Senati qonunchilarining Prezident Donald Trumpning Eronga qarshi harbiy harakatlarini cheklash bo‘yicha taklifini qo‘llab-quvvatlamadi.
'Pokiston va Afgʻoniston Ramazon hayiti arafasida harbiy harakatlarni vaqtincha toʻxtatdi'ning rasmi

US President Donald Trump announced that a 35% tariff on all goods imported from Canada will come into effect starting August 1 of this year. The US leader wrote about this on his Truth Social network.
It was noted that Trump stated this decision was implemented because Canada did not cooperate with the US and announced its own tariffs.
"Instead of cooperating with the US, Canada introduced its own tariffs. Therefore, starting August 1, we will apply an additional 35% tariff on goods imported from Canada to the US—this is separate from tariffs applicable to other sectors," wrote the US leader.
For reference, a 25% tariff was previously imposed on goods imported from Canada that were not covered by the trade agreement between the US, Canada, and Mexico.
Additionally, a 10% tariff was applied to energy products. Moreover, Trump announced in late June 2025 that all trade negotiations with Canada would be halted. The reason—Canada's implementation of a digital services tax, which was supposed to take effect on June 30.
In response, the Canadian government introduced quotas on certain steel products and imposed a 50% additional tariff on steel imports exceeding the quota.
At the same time, Canada's Finance Minister stated that these measures were "countermeasures against the US's unjust tariff policy" and emphasized that they were aimed at protecting the national industry.