Germaniya kansleri: "Hamas" garovdagilarni qiynamoqda
Mazkur video Hamas tomonidan eʼlon qilinib, unda 2023 yil 7 oktabr kuni garovga olingan Evyatar David va Rom Braslavski aks etgan. Ularning yaqinlariga koʻra, asirlar ogʻir ahvolda.
Fridrix Mertsning taʼkidlashicha, “Hamas garovdagilarni qiynamoqda, Isroilni qoʻrqitmoqda va oʻz xalqini tirik qalqon sifatida ishlatmoqda”. Germaniya bir vaqtning oʻzida Gʻazodagi ogʻir gumanitar ahvolni yengillatirishni ham talab qilmoqda.
Tashqi ishlar vazirligi vakili Vadefulning aytishicha, Isroilning amaldagi blokadasi ocharchilik, tashnalik va oʻlimlarga sabab boʻlmoqda.

German Chancellor Friedrich Merz told Bild in an interview that he was "shocked" by the video of Israeli hostages held in the Gaza Strip.
The video was released by Hamas and features Eviatar David and Rom Braslavski, who were captured on October 7, 2023. According to their relatives, the hostages are in critical condition.
Friedrich Merz emphasized that "Hamas is torturing the captives, intimidating Israel, and using its own people as human shields." Germany is also calling for the urgent alleviation of the severe humanitarian situation in Gaza.
According to a spokesperson for the Foreign Ministry, Wadenful, Israel's ongoing blockade is causing starvation, suffering, and deaths.