Qozogʻistonda AES qurishga qarshi chiqqan 5 nafar fuqaro ozodlikdan mahrum etildi
Faollar o‘tgan yilning 6 oktyabrida AES bo‘yicha ovoz berish kuni tartibsizliklar uyushtirmoqchi bo‘lganlikda ayblangan.
'Qozogʻistonda AES qurishga qarshi chiqqan 5 nafar fuqaro ozodlikdan mahrum etildi'ning rasmi
Qozogʻistonning Olmaota shahridagi sudda mamlakatda atom elekt stansiyasi (AES) qurilishiga qarshi chiqqan besh nafar faol – Aydar Muborakov, Nurlan Jaulibaev, Foziljon Sidiqov, Nurlan Temirgʻaliev va Janat Qozoqboyning har biriga 4 yildan ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi. Bu haqda “Qoztag” xabar berdi.
Maʼlum qilinishicha, avval prokuratura ularni 5 yil koloniyaga yuborishni talab qilgan. Faollar oʻtgan yilning 6 oktyabrida AES boʻyicha ovoz berish kuni tartibsizliklar uyushtirmoqchi boʻlganlikda ayblangan.
Tergovga koʻra, ularni kuch ishlatish, yongʻin chiqazish, mol-mulkni yoʻq qilish, qurol va portlovchi moddalar qoʻllash orqali hokimiyatga qarshi qurolli qarshilik koʻrsatishni rejalashtirgan.
Ayblanuvchilar esa buni inkor etib, faqat AES qurilishiga qarshi fikr bildirganini, qoʻzgʻolon uyushtirish niyatida boʻlmaganini aytgan. Ularning advokatlari ham kuch ishlatar idoralar daʼvosini tasdiqlovchi dalillar yoʻqligini qayd etgan.

Five citizens who protested against the construction of a nuclear power plant in Kazakhstan were deprived of their liberty.
Faoil was accused of attempting to organize irregularities on the voting day for the NPP on October 6 of last year.
Image of 'Five citizens who protested against the construction of a nuclear power plant in Kazakhstan were deprived of their liberty.'
In a court in Almaty, Kazakhstan, five activists who opposed the construction of a nuclear power plant (NPP) in the country – Aydar Mubarakov, Nurlan Zhaulybaev, Foziljon Sidikov, Nurlan Temirgaliev, and Zhanat Qozoqboy – were each sentenced to four years of restricted freedom. This was reported by "Kaztag".
It is known that the prosecutor's office had previously demanded a 5-year prison sentence for them. The activists were accused of intending to organize disorder on October 6 of last year, the day of voting on the NPP issue.
According to the investigation, they planned to put up armed resistance against the authorities through the use of force, arson, destruction of property, and the use of weapons and explosives.
The defendants, however, denied this, stating that they had only expressed their opinion against the construction of the NPP and had no intention of organizing a riot. Their lawyers also noted that there was no evidence confirming the claims of the law enforcement agencies about the use of force.