Ukrainaning Kiyev shahri 28 avgust tongida Rossiya tomonidan keng koʻlamli havo hujumiga uchradi. Rasman tasdiqlangan maʼlumotlarga koʻra, kamida 12 kishi halok boʻlgan, ular orasida 2, 14 va 17 yoshli uch nafar bola ham bor. Yana 45 kishi tan jarohati olgan.
Zelenskiy bu hujumni “Rossiyaning muzokara oʻrniga yana ballistik raketalarni tanlagani” sifatida baholab, xalqaro hamjamiyatni javob qaytarishga chaqirdi.
“Bu hujum – dunyo boʻylab sulh va diplomatiyani talab qilayotganlarga ochiqcha javobdir. Rossiya muzokara stoliga emas, urushga sodiq qolmoqda”, — deb yozdi Zelenskiy ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida.
Hujum oqibatida Kiyevning sharqiy hududida besh qavatli binoning bir qismi qulab tushgan. Uch kishi vayronalar ostidan tirik holida chiqarilgan. Qutqaruv ishlari davom etmoqda.
Avgust oyida AQSh prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin oʻrtasidagi muzokaralarga qaramay, bombardimonlar vaqtincha toʻxtagan edi. Ammo ushbu kechagi hujum Rossiyaning pozitsiyasi oʻzgarmaganini koʻrsatdi.
Zelenskiy Xitoydan ham aniq pozitsiya bildirishni soʻradi. Chunki Xitoy ilgari urush kengayishiga qarshi chiqqan edi. Shu orada, Putin kelasi hafta Pekinda oʻtadigan harbiy paradda Si Szinpin bilan qatnashishi kutilmogʻda.

The city of Kyiv, Ukraine, was subjected to a large-scale air attack by Russia on the morning of August 28. According to officially confirmed information, at least 12 people were killed, including three children aged 2, 14, and 17. Another 45 people received bodily injuries.
Zelenskyy assessed this attack as "Russia once again choosing ballistic missiles instead of negotiations" and called on the international community to respond.
"This attack is an open response to those around the world who are calling for peace and diplomacy. Russia remains faithful not to the negotiating table, but to war," Zelenskyy wrote on his social media page.
As a result of the attack, a section of a five-story building in the eastern district of Kyiv collapsed. Three people were rescued alive from the rubble. Rescue operations are ongoing.
In August, bombings had temporarily ceased despite negotiations between U.S. President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin. However, last night's attack shows that Russia's position has not changed.
Zelenskyy also asked China to state a clear position, as China had previously opposed the escalation of the war. Meanwhile, Putin is expected to attend a military parade in Beijing next week with Xi Jinping.