Bidendan saraton o'simtasi olib tashlandi
Baydenning matbuot kotibi maʼlumotiga koʻra, operatsiyada “Moos” usuli qoʻllanilgan. Bu metodda teri saratoni aniqlangan toʻqimalar qatlamma-qatlam olib tashlanadi — to u yerda saraton izlari qolmaguncha. Eʼtiborlisi, Baydenning rafiqasi Jill Bayden ham 2023-yilda oʻng koʻzi ustida xuddi shunday operatsiyani oʻtkazgan edi.
Ijtimoiy tarmoqlarda 82 yoshli Baydenning Delaverdagi cherkovdan peshonasi bogʻlangan holda chiqib ketayotgan videosi tarqaldi. Bu uning saraton bilan ilk toʻqnashuvi emas. Prezidentlik lavozimiga kirishishidan avval u teri saratoniga qarshi davolangan.
2023-yil fevral oyida koʻkrak qismidan bazal hujayrali karsinoma olib tashlangan edi. Shu yilning may oyida esa unda prostata bezi saratonining aggressiv shakli aniqlangan va kasallik suyaklarga ham tarqalganligi maʼlum boʻlgan. Bayden oʻzining ijtimoiy tarmoqdagid sahifasida shunday yozgan edi: “Saraton — har birimizning hayotimizga qandaydir tarzda tegadi. Koʻpchiligingiz singari, men va Jill ham sinovlardan oʻtib, aynan shu ogʻriqli nuqtalarda yanada kuchliroq boʻlishimizni angladik. Bizni mehringiz va qoʻllab-quvvatlashingiz bilan ruhlantirganingiz uchun minnatdormiz.”

A cancerous growth was removed from Biden.
Former US President Joe Biden underwent surgery to remove basal cell carcinomas on his forehead. This was reported by The Times.
According to information from Biden's press secretary, the "Mohs" method was used during the operation. In this method, the tissue where skin cancer is detected is removed layer by layer — until no traces of cancer remain.
Notably, Biden's wife, Jill Biden, also underwent a similar operation above her right eye in 2023.
A video of the 82-year-old Biden leaving a church in Delaware with a bandage on his forehead has been circulating on social media. This is not his first encounter with cancer.
Before assuming the presidency, he was treated for skin cancer. In February 2023, a basal cell carcinoma was removed from his chest. Then, in May of the same year, an aggressive form of prostate cancer was detected, and it was learned that the disease had spread to his bones.
Biden had written the following on his social media page:
"Cancer touches all of our lives in some way. Like many of you, Jill and I have found, through our own tests, that we become even stronger in exactly these painful moments. We are grateful that you inspire us with your kindness and support."
Image of 'Putin warned European countries'
World 05.09.2025 15:04
Putin warned European countries
Putin, similarly, emphasized that Ukraine's membership in NATO is contrary to Russia's security interests.