Бухорода ўзбошимчалик билан қурилган айвон бузиб ташланди
MIB axborot xizmatining bergan xabariga ko‘ra, Kogon tumani "Suxor" MFYda yashovchi fuqaro tomonidan o‘zboshimchalik bilan yengil konstruksiyali ayvon qurilganligi Kadastr agentligi Kogon tuman bo‘limi tomonidan aniqlanib, sudga da’vo arizasi kiritilgan.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Kogon tumanlararo sudining ijro varaqasiga asosan o‘zboshimchalik bilan qurilgan yengil konstruksiyali ayvon binosi javobgar hisobidan bartaraf etilishi belgilangan.
Byuroning Kogon tuman bo‘limi xodimlari tomonidan olib borilgan majburiy ijro harakatlari davomida mazkur qurilma bartaraf etildi.

The porch built by Bukhora on her own initiative was demolished.
According to the information provided by the MIB information service, the unauthorized construction of a lightweight awning by a citizen living in the "Sukhor" neighborhood of Kogon district was identified by the Cadastre Agency's Kogon district department, and a lawsuit was filed in court.
Based on the writ of execution from the Inter-district Civil Court of Kogon district, it was ordered that the unauthorized, lightly constructed awning be demolished at the expense of the responsible party.
During the compulsory enforcement actions carried out by the employees of the Kogon district department of the agency, the aforementioned structure was demolished.