Yevropaning bir qancha aeroportlari kiberhujumga uchradi
Yevropaning bir qancha aeroportlari kiberhujumga uchradi, bu esa ularning roʻyxatdan oʻtish tizimini falaj qildi.
Misol uchun, Bryusseldagi Zaventem xalqaro aeroporti roʻyxatdan oʻtish tartib-qoidalari qoʻlda amalga oshirilganligini maʼlum qildi.
"Bryussel aeroporti tizimlariga hech qanday taʼsir koʻrsatilmagan koʻrinadi. Taʼsir boʻyicha qoʻshimcha tekshiruvlar olib borilmoqda", - deya aniqlik kiritdi Zaventem matbuot xizmati.
Yoʻlovchilar parvoʻz holatini oldindan tekshirishlari va faqat tasdiqlangan taqdirda yetib kelishlari soʻraladi.
Berlin Brandenburg va London Hitrou aeroportlari ham xuddi shunday tavsiyalar berib, parvoʻzlar kechikishi haqida ogohlantirdi.
Butun Yevropa boʻylab parvoʻzlarni roʻyxatga olish tizimlari provayderi Sollins Aerospace kompaniyasiga bir kun oldin sodir boʻlgan kiberhujum tufayli qulash sabab boʻlgan. Kompaniya imkon qadar tezroq toʻliq funksionallikni tiklash ustida ishlayotganini aytdi.

Several airports in Europe have experienced a cyberattack, which has disrupted their check-in systems.
For example, Brussels Zaventem International Airport announced that check-in procedures are being carried out manually. More information.
"Brussels Airport systems do not appear to have been affected in any way. Additional investigations regarding the impact are being conducted," clarified the Zaventem press service.
Passengers are asked to check their flight status in advance and only come to the airport if it is confirmed.
Berlin Brandenburg and London Heathrow airports have issued similar advisories, warning of potential flight delays.
The collapse was caused by a cyberattack that occurred a day earlier against Collins Aerospace, the provider of flight registration systems across Europe. The company stated it is working to restore full functionality as quickly as possible.