DXX axborot xizmati bergan xabarga ko‘ra, Jizzax viloyati fuqarolik ishlari bo‘yicha Do‘stlik tumanlararo sudi sudya yordamchisi xizmat mavqeidan foydalangan holda Mirzacho‘l tumanida yashovchi ayolning ishonchiga kiradi.
Xususan, uni turmush o‘rtog‘i bilan o‘zaro ajrimini tezlashtirib, er-xotin o‘rtasidagi mol-mulkning bir qismini olishida yordam berish evaziga 300 AQSh dollari talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, u o‘zining xizmat xonasida so‘ralgan pul mablag‘ini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda sudya yordamchisiga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi va 211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llandi.

In Jizzakh, a judge's assistant was caught taking a bribe.
The judge's assistant demanded a bribe in exchange for helping the woman obtain alimony and receive a portion of the property in the divorce settlement.
Image of 'In Jizzakh, a judge's assistant was caught taking a bribe.'
According to information provided by the DHS, an assistant judge of the Dustlik inter-district civil court in Jizzakh region abused his official position to gain the trust of a woman living in Mirzachul district.
Specifically, in exchange for helping to expedite her mutual divorce from her husband and assisting in obtaining a portion of the marital property, he demanded 300 US dollars.
During an urgent operation conducted by State Security Service officers in cooperation with the Department under the General Prosecutor's Office, he was caught red-handed with material evidence while receiving the demanded amount of money in his office.
A criminal case has now been initiated against the assistant judge under Part 3, Article 168, clause "v" and Part 1, Article 211 of the Criminal Code, and "detention" has been applied as a preventive measure.