G‘arb Rossiya-Ukraina urushida Rossiyani qo‘llab-quvvatlayaptimi?
Ukraina prezidentining aytishicha, Rossiyaning raketa va dronlarida AQSh, Germaniya, Yaponiya, Xitoy hamda boshqa mamlakatlarda ishlab chiqarilgan qismlar aniqlandi.
'G‘arb Rossiya-Ukraina urushida Rossiyani qo‘llab-quvvatlayaptimi?'ning rasmi
Vladimir Zelenskiy ma’lum qilishicha, Rossiya X–101 raketalari va Shahed/G‘eran dronlarida AQShda ishlab chiqarilgan konvertorlar, “Kinzhal” raketalarida esa G‘arbda tayyorlangan matritsalar va mikroelektronika ishlatilgan.
Har bir Shahed dronida Xitoy va Tayvanda ishlab chiqarilgan kamida 50 dona mikrodetal borligi qayd etildi.
Ukraina Rossiyaga sanksiyalarni chetlab o‘tishda yordam berayotgan kompaniyalarqa qarshi choralar ko‘rishga tayyorlanmoqda. Zelenskiy bu masala bo‘yicha G7 davlatlari sanksiyalar koordinatori yig‘ilishidan natija kutayotganini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 5 oktyabrgacha o‘tar kechasi Rossiya Ukraynaga 500 ga yaqin dron va 50 dan ortiq raketa, jumladan, “Kinzhal”larni uchirgan. Hujum oqibatida kamida 5 kishi halok bo‘lgan, 10 kishi yaralangan.

Is the West siding with Ukraine against Russia?
According to the President of Ukraine, components manufactured in the USA, Germany, Japan, China, and other countries have been identified in Russian missiles and drones.
Image of 'Is the West siding with Ukraine against Russia?'
According to Volodymyr Zelenskyy, Russian Kh-101 missiles and Shahed/Geran drones use converters produced in the USA, while Kinzhal missiles use matrices and microelectronics produced in the West.
It was noted that each Shahed drone contains at least 50 micro-components manufactured in China and Taiwan.
Ukraine is preparing to take measures against companies that are helping Russia evade sanctions. Zelenskyy stated that he expects results on this issue from the upcoming meeting of the G7 sanctions coordinators.
According to him, on the night of October 5, Russia launched nearly 500 drones and more than 50 missiles, including Kinzhals, at Ukraine. As a result of the attack, at least 5 people were killed and 10 were injured.