Talibon hukumati mamlakat shimoliy chegarasidagi bir qancha tog'li hududlarda Pokiston qo'shinlariga hujum uyushtirganini tasdiqladi.
Qurbonlar soni hozircha noma'lum. Talibon payshanba kuni Pokiston Afg'oniston havo hududini buzgan va Afg'oniston hududidagi bozorni bombardimon qilganini da'vo qilganidan so'ng bu harakatlarini "javob operatsiyasi" deb atadi.
Pokiston ichki ishlar vaziri Mohsin Naqvi afg'on hujumlarini "beg'araz" deb atadi va ularni tinch aholini nishonga olganlikda aybladi. U Pokiston kuchlari afg'on zarbalariga javob qaytarishi haqida ogohlantirdi.
Islomobod Kobulni Pokiston hududida hujumlar uyushtirgan terrorchilarga boshpana berganlikda ayblaydi. Talibon bu ayblovlarni rad etadi. Vaziyat Afg'oniston Tashqi ishlar vazirining Hindistonga tarixiy tashrifi fonida yuz berdi.
BBC ma'lumotlariga ko'ra, Pokistonning Kurram agentligida har ikki tomon o'q otish qurollari va artilleriyadan foydalangan.

Afghanistan organized an attack on Pakistani troops in the border regions.
The Taliban government confirmed that it organized attacks against Pakistani forces in several mountainous areas along the country's northern border.
The number of casualties is currently unknown. The Taliban calls these actions a "response operation" after it claimed on Thursday that Pakistan violated Afghanistan's airspace and bombed a market in Afghan territory.
Pakistan's Interior Minister Mohsin Naqvi called the Afghan attacks "unprovoked" and accused them of targeting civilians. He warned that Pakistani forces would retaliate against the Afghan strikes.
Islamabad accuses Kabul of providing shelter to terrorists who launch attacks within Pakistani territory. The Taliban denies these allegations. The situation unfolded against the backdrop of the Afghan Foreign Minister's historic visit to India.
According to BBC information, both sides used machine guns and artillery in Pakistan's Kurram agency.