Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda Toshkent viloyati soliq boshqarmasi inspektori jinoyat ustida qo‘lga olindi.
'Toshkent viloyatida soliqchi 5 ming dollar pora olayotganda ushlanib qolindi'ning rasmi
Davlat xavfsizlik xizmati xabariga ko‘ra, Toshkent viloyati Soliq boshqarmasining sayyor soliq tekshiruvlari bo‘limi katta inspektori xizmat mavqeidan foydalangan holda Angren shahrida faoliyat yurituvchi fermer xo‘jaligidan pora talab qilgan.
U o‘tkazilayotgan soliq tekshiruvini “ijobiy hal qilish” hamda bir yil davomida soliq organlari tomonidan qayta tekshiruv o‘tkazilmasligi evaziga xo‘jalik rahbaridan 5 ming AQSh dollarini so‘ragan.
Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari tomonidan Ohangaron tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda inspektor ushbu pulni olayotganida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Hozirda holat yuzasidan unga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi (pora olish) 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmokda.

During an urgent operation conducted by State Security Service officers, an inspector of the Tax Administration of Tashkent region was arrested for a crime.
Image of 'A tax collector in Tashkent region was caught while taking a 5 thousand dollar bribe.'
According to the State Security Service, a senior inspector of the mobile tax audit department of the Tashkent regional tax administration, exploiting his official position, extorted a bribe from a farm operating in the city of Angren.
He demanded 5 thousand US dollars from the head of the farm in exchange for a "positive resolution" of the ongoing tax audit and for ensuring that the farm would not be re-audited by tax authorities for one year.
During an operational event conducted in the Ohangaron district by employees of the Department under the State Security Service and the Prosecutor General's Office, the inspector was caught red-handed while receiving the money.
A criminal case has now been initiated against him under Part 2 of Article 210 (Bribe-taking) of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.