Namanganda 23 ta iPhone 17’ni noqonuniy olib kirmoqchi bo‘lgan fuqarolar ushlandi
Quvayt va Jiddadan kelayotgan yo‘lovchilar iPhone 17 uyali telefonlarini Namangan aeroportida bojxona nazoratidan yashirincha olib o‘tishga urinishgan fosh etildi.
'Namanganda 23 ta iPhone 17’ni noqonuniy olib kirmoqchi bo‘lgan fuqarolar ushlandi'ning rasmi
Boʻjxona qoʻmitasi maʼlumotiga koʻra, Namangan viloyati boʻjxona boshqarmasining "Namangan aeroporti" chegaraviy boʻjxona postida mobil qurilmalarni respublikaga noqonuniy olib kirish boʻyicha bir nechta holatlar aniqlandi.
Quvaytdan uchib kelgan yoʻlovchilar guruhi oʻzlariga tegishli boʻlmagan, umumiy qiymati 160 million soʻmlik 8 ta iPhone 17 telefonini boshqa shaxsning iltimosiga koʻra olib oʻtishga uringan. Ular boʻjxona nazorati vaqtida toʻxtatilgan.
Jiddadan qaytgan yoʻlovchilar bilan bogʻliq ikki holatda ham shunday urinishlar kuzatilgan. Umra ziyoratidan qaytayotgan yoʻlovchilardan biri 5 ta iPhone 17’ni yashirincha olib kirishga harakat qilgan, boshqa bir fuqaro esa 10 ta telefonni yoʻlovchilarga tarqatib, "shaxsiy ehtiyoj uchun" degan bahona bilan boʻjxonadan oʻtkazishni rejalashtirgan.
Ammo u aeroport avtoturargohida telefonlarni yigʻib olayotgan paytda fosh qilingan. Hozirda usbu holatlar boʻyicha boʻjxona tekshiruvlari davom ettirilmokda.

In Namangan, 23 citizens attempting to illegally bring in iPhones 17 were detained.
It was revealed that passengers arriving from Kuwait and Jeddah attempted to secretly bring iPhone 17 mobile phones through customs control at Namangan Airport.
Image of 'In Namangan, 23 citizens attempting to illegally bring in iPhones 17 were detained.'
According to the information from the Customs Committee, several cases of illegal importation of mobile devices into the republic were identified at the "Namangan Airport" border customs post of the Namangan Regional Customs Department.
A group of passengers arriving from Kuwait attempted to carry through 8 iPhone 17 phones, which did not belong to them and had a total value of 160 million soums, at the request of another person. They were stopped during customs control.
Two similar attempts were observed related to passengers returning from Jeddah. One passenger returning from an Umrah pilgrimage tried to secretly bring in 5 iPhone 17s, while another citizen planned to clear 10 phones through customs by distributing them among passengers under the pretext of "for personal use."
However, he was exposed while collecting the phones in the airport parking lot. Customs investigations regarding these cases are currently ongoing.