9 noyabr kuni boʻlib oʻtgan MLS pley-off bahsida "Inter Mayami" oʻz maydonida "Neshvill"ni 4:0 hisobida magʻlub etdi.
'Messi 400-assist marrasiga yetdi — tarixdagi ikkinchi futbolchi'ning rasmi
Bellaşuvda jamoa yetakchisi Lionel Messi ikki gol va bir golli uzatma muallifi bo‘ldi. Bu bilan argentinalik yulduz professional faoliyatidagi 400-assist marrasiga yetdi, deb xabar berdi Cadena SER.
Messi hisobni 10-daqiqada chap oyoq bilan jarima maydoni tashqarisidan aniq zarba bilan ochdi. Uning ikkinchi goli ham xuddi shunday uslubda urildi. Yana bir golda esa Tadeo Allendenga aniq pas berib, to‘rtinchi golga hissa qo‘shdi.
Ushbu g‘alabadan so‘ng “Inter Mayami” murabbiyi Xaver Maskerano (Messining sobiq jamoadoshi) yulduz futbolchini alohida ta’rifladi:
“Messi 38 yoshida ham jamoaani pressingda yetaklayotganini ko‘rish hayratlanarli. Uning to‘p bilan qilgan ishlarini hamma biladi, ammo to‘psiz harakatlari — haqiqiy jamoa fidoyilik namunasi”, — dedi Maskerano.
Messi shunday qilib 400 golli uzatmaqa erishgan tarixdagi ikkinchi futbolchiga aylandi. Rekord egasi — vengr afsonasi Ferens Puskash, u faoliyati davomida 404 assist qayd etgan.
Ma’lumot uchun, Lionel Messi joriy mavsumda barcha musobaqalarda 42 o‘yinda 40 gol urgan va 17 ta assist amalga oshirgan.
Eslatib o‘tamiz, 5 noyabr kuni u Mayami meri Frensis Suares tomonidan shaharning ramziy kaliti bilan taqdirlandi.

In the match, team captain Lionel Messi scored two goals and provided one assist. According to Cadena SER, this allowed the Argentine star to reach his 400th career assist.
Messi opened the scoring in the 10th minute with a precise shot from outside the penalty area with his left foot. His second goal was scored in a similar fashion. In another goal, he provided an accurate pass to Tadeo Allende, contributing to the fourth goal.
Following this victory, Inter Miami coach Javier Mascherano (Messi's former teammate) specifically praised the star player:
"It's amazing to see Messi, even at 38, leading the team's pressing. Everyone knows what he does with the ball, but his movements without the ball are a true example of team sacrifice," said Mascherano.
With this, Messi became the second player in history to reach 400 assists. The record holder is the Hungarian legend Ferenc Puskás, who registered 404 assists during his career.
For reference, Lionel Messi has scored 40 goals and provided 17 assists in 42 matches across all competitions in the current season.
We remind you that on November 5, he was honored by Miami Mayor Francis Suarez with the key to the city.