O‘zbekistonda 14 yoshdan boshlab shaxsiy bank kartasi ochish mumkin bo‘ladi
Adliya vazirligi bank kartalarining chiqarilishi va muomalada bo‘lishiga oid yangi tartiblarni belgilovchi buyruqni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi. Yangi hujjat bilan bank kartalarining turlari kengaytirildi.
Endilikda:
Biznes bank kartasi — yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga o‘z hisobidagi mablag‘larni boshqarish imkonini beradi;
Ijtimoiy bank kartasi — turli ijtimoiy to‘lovlar va nafaqalarni qabul qilish uchun mo‘ljallangan.
Shuningdek, oldindan emissiya qilinadigan bank kartalarini chiqarish va ularni mobil ilovalar orqali foydalanuvchini identifikatsiya qilgan holda aktivlashtirish tartibi joriy etildi.
Eng muhim yangilik — 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan voyaga yetmaganlar endi mustaqil ravishda shaxsiy bank kartasini ochishi mumkin. 14 yoshgacha bo‘lgan bolalar esa ota-onalari yoki qonuniy vakilining yozma roziligi asosida bank kartasiga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, yangi tartibga ko‘ra, yuridik shaxslar uchun ichimlik va oqova suv xizmatlari uchun to‘lovlarni korporativ bank kartalari orqali amalga oshirish imkoniyati yaratildi.
Markaziy bankning so‘nggi tadqiqotlariga ko‘ra, aholining naqd puldan foydalanish darajasi hududlar bo‘yicha farq qilsa-da, elektron to‘lovlarga bo‘lgan qiziqish yil sayin ortib bormoqda.

In Uzbekistan, it is possible to open a personal bank card from the age of 14.
The Ministry of Justice registered an order with the state register that establishes new regulations for the issuance and circulation of bank cards. With the new document, the types of bank cards have been expanded.
Currently:
Business bank card — provides individual entrepreneurs and self-employed individuals with the ability to manage funds in their account;
Social bank card — is intended for receiving various social payments and pensions.
Additionally, the procedure for issuing pre-issued bank cards and activating them via mobile applications, having identified the user, has been introduced.
The most important innovation — minors aged 14 to 18 can now independently open a personal bank card. Children under 14 can obtain a bank card based on the written consent of their parents or legal representatives.
Furthermore, according to the new procedure, the possibility has been created for legal entities to make payments for drinking water and wastewater services via corporate bank cards.
According to recent research by the Central Bank, although the rate of cash usage among the population varies by region, interest in electronic payments is increasing every year.