Vyetnamda bir necha kun davom etgan yomg‘ir suv toshqinlari va ko‘chkinlarga sabab bo‘lganidan keyin kamida 90 kishi halok bo‘ldi, yana 12 kishi bedarak yo‘qoldi.
Vyetnam hukumatining bildirishicha, mamlakat bo‘ylab 186 ming uy zarar ko‘rgan va uch milliondan ortiq chorva mollari nobud bo‘lgan.
Rasmiylar etkazilgan zararni 300 million dollardan oshiqroq deb baholagan.
AFP axborot agentligi xabariga ko‘ra, Dak-Lak tog‘li provinsiyasi jiddiy zarar ko‘rgan, 16 noyabrdan beri u yerda 60 dan ortiq o‘lim qayd etilgan.
Tofon so‘nggi oylarda Vyetnamda sodir bo‘lgan so‘nggi ekstremal ob-havo hodisasidir. Mamlakat avvallari bir-biridan bir necha hafta o‘tgach sodir bo‘lgan Kalmaeygi va Bualoy tofonlaridan keyin tayfunlarga uchragan.
Rasmiylarning aytishicha, yakshanba kuni ertalab 258 mingga yaqin odam elektr ta’minotidan mahrum bo‘lgan, yirik magistral va temir yo‘l uchastkalari to‘sib qo‘yilgan.
Eng ko‘p jabr ko‘rgan hududlarga yordam ko‘rsatish uchun harbiy va politsiya resurslari safarbar qilingan.

At least 90 people have died and another 12 are missing after several days of rain caused floods and landslides in Vietnam.
According to the Vietnamese government, 186,000 homes have been damaged across the country and more than three million livestock have been lost.
Officials estimated the damage caused at more than 300 million dollars.
According to the AFP news agency, the mountainous province of Dak Lak was seriously damaged, with more than 60 deaths recorded there since November 16.
The floods are the latest extreme weather event to occur in Vietnam in recent months. The country had previously been hit by typhoons after the Kalmegi and Bualoi floods, which occurred a few weeks apart.
Officials said that on Sunday morning, nearly 258,000 people were without electricity, and major highway and railway sections were blocked.
Military and police resources have been mobilized to provide assistance to the worst-affected areas.