Qozog‘istondagi YTHda ikki nafar o‘zbekistonlik vafot etdi
Qozog‘istonning Aqto‘be viloyatida avtobus ag‘arilishidan ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi vafot etdi. Bu haqda O‘zbekiston FVV matbuot xizmati xabar berdi.
Xabarga ko‘ra, YTH 7 dekabr kuni soat 08:57 da, Aqto‘be viloyati, Aytekebi tumanidan o‘tgan Respublika ahamiyatiga ega avtomobil yo‘lining 1028-kilometrida sodir bo‘lgan. Perm—Toshkent yo‘nalishida harakatlangan Yutong rusumli yo‘lovchi avtobusi yon tomonga ariqqa ag‘darilib ketgan.
Yo‘l-transport hodisasi oqibatida avtobusda bo‘lgan 49 nafar yo‘lovchidan 5 nafari vafot etgan, ulardan 2 nafari O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan.
“Favqulodda vaziyatlar vazirligi mas’ul vazirlik va idoralar bilan birgalikda ishchi guruh tuzgan holda, ushbu baxtsiz hodisa oqibatida vafot etganlarni vatanga olib kelish va ularning oila a’zolariga dafn marosimlarini o‘tkazishda har tomondan yordam ko‘rsatish bo‘yicha barcha zarur chorani ko‘rmoqda”, deyiladi vazirlik xabarida.
Qayd etilishicha, hozirda FVVning mas’ul xodimlari qozog‘istonlik hamkasblari bilan doimiy aloqada bo‘lib, baxtsiz hodisaning kelib chiqish sabablarini o‘rganish bo‘yicha hamkorlik ishlarini olib bormoqda.

Two Uzbeks died in a traffic accident in Kazakhstan.
Two citizens of Uzbekistan died in a bus accident in the Aktobe region of Kazakhstan. This was reported by the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan.
According to the report, the accident occurred on December 7 at 08:57 on the 1028th kilometer of the road of national importance passing through the Ayteke bi district of the Aktobe region. A Yutong passenger bus traveling on the Perm-Tashkent route veered off the road and overturned into a ditch on the side.
As a result of the road accident, 5 out of 49 passengers on the bus died, 2 of whom were citizens of Uzbekistan.
"The Ministry of Emergency Situations, together with the relevant ministries and departments, has formed a working group and is taking all necessary measures to repatriate the victims of this tragic accident and provide comprehensive assistance to their family members in conducting funeral ceremonies," the ministry's report states.
It is noted that responsible employees of the Ministry of Foreign Affairs are currently in constant contact with their Kazakh colleagues and are carrying out joint work to study the causes of the accident.